Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ

Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 10 Χρόνια, 7 Μήνες πριν #316

ermionh.blogspot.com/2006/10/blog-post_116050610439487237.html
Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ

Παιδιά διαβάστε το ειναι πολύ ενδιαφέρον!
  • Nikoss
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Άρχισε να μπουσουλάει

Απ:Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 10 Χρόνια, 7 Μήνες πριν #317

Να μια περιπτωση που θέλει ψάξιμο απο την παρέα της Θεσσαλονίκης.
... Κάτι έχω ακούσει όμως ότι όσοι το ψαξαν δεν ζουν πλέον...
  • kastorasgr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανέβηκε στην περπατούρα
Αφού μαζι τα φάγαμε, γιατι πεινάμε μόνοι?...
-Παροιμία της σύγχρονης Ελλάδας-

Απ:Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 10 Χρόνια, 7 Μήνες πριν #320

Διάβασα το άρθρο με αρκετό ενδιαφέρον και μπορώ να πω ότι πρόκειται για μία πολύ ενδιαφέρουσα ιστοριά. Η αυθεντικότητα της βέβαια είναι το τελευταίο πράγμα που μας απασχολεί καθώς μόνο που υπάρχει ο μύθος αυτό κατευθείαν δίνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε όλα αυτά. Βασικά για να πω την αλήθεια εγώ προσωπικά είμαι ο φοβητσιάρης της ομάδας στην Θεσσαλονίκη (στο θέμα "Βασ. Όλγας 263" είμαι ο μόνος που δε θα συμμετέχει!), αλλά παρόλαυτα νομίζω οτί αξίζει τον κόπο για λίγο περαιτέρω ψάξιμο καθώς δεν πρόκειται για έναν απλό μύθο ενός άδικου θανάτου ενός ανθρώπου ο οποίος στοιχειώνει ένα σπίτι, αλλά μπλέκει μέσα σημαντικά ιστορικά στοιχεία με τον ιππόδρομο, τις σφαγές κλπ.
Η ομάδα Θεσσαλονίκης θα ξεκινήσει την έρευνα!
karanas σε θέλω δυναμικό...
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
ΑΘ10

Απ:Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 10 Χρόνια, 7 Μήνες πριν #322

ippodromiou.jpg

Η πλατεία Ιπποδρομίου (για όσους δεν γνωρίζουν) βρίσκεται στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, πολύ κοντά στην πλατεία Ναυαρίνου (μία από τις πιο πολυσύχναστες περιοχές της πόλης). Την ιστορία για την κατάρα της πολυκατοικίας που έπεσε στο σεισμό του 1978, έτυχε να την ακούσω κι εγώ κατά τη διάρκεια των σπουδών μου στη συμπρωτεύουσα και μάλιστα είχα επισκεφθεί με 2 συμφοιτητές μου το μέρος από καθαρή περιέργεια.
Η "ορθολογική" προσέγγιση του θέματος δίνει την εξής ερμηνεία για την πτώση του κτιρίου:
Στο ισόγειο της πολυκατοικίας λειτουργούσε ζαχαροπλαστείο (το οποίο αν θυμάμαι καλά, άνοιξε ξανά μετά την κατάρρευση, κάπου εκεί κοντά), ο ιδιοκτήτης του οποίου προκειμένου να κάνει πιο άνετο και λειτουργικό τον χώρο της επιχείρησής του, αφαίρεσε μία ή δύο κολόνες, οι οποίες στέκονταν σαν μπάστακες ανάμεσα σε σοκολατίνες, τρίγωνα Πανοράματος και κουραμπιέδες, και ήταν τμήμα του σκελετού της πολυκατοικίας (δεν γνωρίζω αν όντως συνέβη έτσι αλλά πάλι μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην τον σταμάτησε κάποιος, καθώς δεν χρειάζεται να είσαι και επιστήμονας για να καταλάβεις τι πάει να γίνει σε αυτήν την περίπτωση). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την μετατόπιση φορτίου στις υπόλοιπες κολόνες και την αλλαγή στην στατικότητα του κτιρίου, προς το χειρότερο. Ο σεισμός απλώς τελείωσε τη δουλειά που ξεκίνησε ο ζαχαροπλάστης.
Και πράγματι αυτή θα ήταν μια καλή απάντηση στο γιατί έπεσε η πολυκατοικία αλλά από την άλλη μεριά, θα μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος ότι η κατάρα της πλατείας Ιπποδρομίου ήταν αυτή που ώθησε τον ζαχαροπλάστη να κόψει τις κολόνες στο συγκεκριμένο μέρος, με επακόλουθο την πτώση της πολυκατοικίας που έστειλε στον άλλο κόσμο 29 ανθρώπους...
Όπως αναφέρει και ο από πάνω μου, η αυθεντικότητα της ιστορίας δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία εδώ μέσα, καθώς ούτε ζαχαροπλάστες είμαστε, ούτε πολιτικοί μηχανικοί.
Αν πάντως κάποιος από σας έχει σκοπό να σηκώσει καμιά πολυκατοικία, ας πάει καλύτερα σε κάποιον μηχανικό. Οι ζαχαροπλάστες να κάτσουν στα αυγά τους που στο κάτω κάτω είναι και ένα από τα βασικά συστατικά των γλυκών.
  • fotakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών

Απ:Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 10 Χρόνια, 7 Μήνες πριν #323

Mπήκα φορτσάτος να κάνω ποστ γιατί ρώτησα και έμαθα για το θέμα και βλέπω πως το ποστ που θα έκανα είχε γίνει ήδη λίγο νωρίτερα απο τον garavela!
Μόνο που εγώ ήξερα για 26 νεκρούς και όχι για 29.. Το γνωστό αυτό ζαχαροπλαστείο πράγματι λειτουργεί απέναντι ακριβώς, αν θυμάμαι καλά, από το επίμαχο σημείο. Εγώ πάντως αν είχα προκαλέσει τόσο πόνο στις οικογένειες των νεκρών θα το είχα κλείσει χωρίς δεύτερη σκέψη το μαγαζί... Τώρα βέβαια δεν ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει και δεν μπορούμε να κρίνουμε κανέναν άλλωστε. Απλά μου έκανε εντύπωση το στόρυ με το ζαχαροπλαστείο που υπάρχει μέχρι και σήμερα.
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
ΑΘ10

Απ:Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 10 Χρόνια, 7 Μήνες πριν #328

Douple posting λέγεται αυτό που κάνω και συχνά δεν ενδείκνυται για την σωστή λειτουργία ενός φόρουμ.
Θα το κάνω όμως γιατί το θέμα με ενδιαφέρει και μου αρέσει ιδιαίτερα. Εγώ λοιπόν λέω να το γενικεύσω λιγάκι μιας που σήμερα βρήκα αυτό τυχαία στο ίντερνετ, ψάχνοντας κάτι άσχετο.
Ωραία τα λέει και έχει και δίκιο σε ένα βαθμό!
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
ΑΘ10

Απ:Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 10 Χρόνια, 6 Μήνες πριν #400

DSC00583.jpg

Μια πρόχειρη φωτογραφία απο μια βιαστική επίσκεψη στην πλατεία ιπποδρομίου..Περάσαμε ένα απόγευμα πριν απο κάποιες ημέρες απο την πλατεία άλλα δεν βρήκαμε κάποια σχετική πληροφορία ή κάτι τελος πάντων που να μαρτυρά την ύπαρξη του μύθου.Ίσως μια επίσκεψη στο κέντρο ιστορίας στο κέντρο της θεσσαλονίκης που βρίσκεται συμφωνα με τα λεγόμενα στο επίμαχο σημείο, θα ήταν πιο αποτελεσματική στην επίλυση των αποριών μας.
  • amanas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μπήκε στη θερμοκοιτίδα
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.15 δευτερόλεπτα