Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Ο μύθος του ορφανοτροφείου

Ο μύθος του ορφανοτροφείου 10 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #413

Ο μύθος του ορφανοτροφείου στο Άργος Ορεστικό.
Δεν γνωρίζω πολλά για το θέμα μιας και εγώ έμενα και μένω σε άλλη γειτονιά.
Έχω ακούσει για πνεύματα μικρών παιδιών.
Μια μεγάλη σκάλα και στο τέλος της ένας καθρέπτης όπου έβλεπες πράγματα τα οποία γινόντουσαν παλιά.

Το παλιό ορφανοτροφείο βρίσκεται δίπλα από το διατηρητέο 1ο Δημοτικό σχολείο.
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • STARTER!
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!

Απ:Ο μύθος του ορφανοτροφείου 10 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #422

Έχω την αίσθηση Nio πως πρόκειται για οικοτροφείο και όχι ορφανοτροφείο...
Εκεί στεγάζονταν κάποτε τα παιδιά που ερχόταν σχολείο στο Άργος από τις γύρω περιοχές.
Από προσωπική εμπειρία νομίζω πως ο μύθος είναι λίγο μούφα και είναι μάλιστα σχετικά πρόσφατος καθώς το οικοτροφείο μέχρι πριν 2-3 δεκαετίες λειτουργούσε κανονικά.
Απλά είναι το κτίριο φόβιο, είναι και οι Αργείτες (οι άνθρωποι γενικότερα) φαν του να εξιτάρονται με τέτοιου τύπου ιστορίες που στην ουσία οι ίδιοι δημιουργούν, οπότε καταλαβαίνεις...
Όπως και να χει πάντως το κόβω τώρα γιατί σκέφτομαι αυτό που έγραψε ο Nio και αγριεύομαι!!!
Είναι και η ώρα τέτοια ...
Μπρρρρρρρρ

Υ.Γ. Δεν είμαι για τέτοια εγώ τελικά!
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
ΑΘ10

Απ:Ο μύθος του ορφανοτροφείου 10 Χρόνια, 2 Μήνες πριν #427

Παιδιά αυτό ήταν πράγματι οικοτροφείο της μητρόπολης Καστοριάς.
Είχα την "τύχη" να ζήσω μια σχολική χρονιά εκεί πριν πολλά πολλά χρόνια(79-80) ένα σκέτο κωλοχανείο ήταν!
Για π.χ. 3 φορές την βδομάδα τρώγαμε φασολάδα !
  • Nikoss
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Άρχισε να μπουσουλάει

Απ:Ο μύθος του ορφανοτροφείου 10 Χρόνια, 2 Μήνες πριν #428

Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο το οικοτροφείο σταμάτησε τη λειτουργία του και πότε?
Έχει κάποια χρήση το κτίριο σήμερα?
  • christoforos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Άρχισε να μπουσουλάει

Απ:Ο μύθος του ορφανοτροφείου 10 Χρόνια, 2 Μήνες πριν #430

Το οικοτροφείο έκλεισε στις αρχές της δεκαετίας του ΄80 για λόγους λειτουργικούς και διότι είχε όλο λιγότερα παιδιά!
Άλλωστε ήθελε από τότε ανακαίνιση λόγω του ότι τα λουτρά και το μαγειρείο ήταν σε αθλία κατάσταση!
Στο καιρό που ήμουν εγώ εκεί το διοικούσε ο Πάτερ Μιλτιάδης που ήταν τότε και Παππάς στην ενορία της Αμμουδάρας και παλαιότερα στα Σπήλαια! Αυτός μας έχει βαπτίσει εμένα και τον Κάστορα!
Πάντως για την εποχή εκείνη θυμάμαι πλήρωναν οι γονείς μου συνδρομή 1600 δρχ τον μήνα!!!
Αυτό που θυμάμαι έντονα και με κάνει να γελάω ήταν η μαγείρισσα μας μια πολύ καλή γιαγιά επαναπατριζόμενη Ελληνίδα από την Ρωσία που είχε τα δόντια της όλα ασημένια σαν τον Γεροδεμένο τύπο από την ταινία του James Bond 007 "Moonraker".Xaxaxa.
Αλλά υπάρχουν και άσχημες εμπειρίες διότι το ξύλο που έπεφτε εκεί μέσα ειδικά μετά τις 10 το βράδυ που δεν υπήρχε και επιτήρηση!Χαμός!!
Εμένα σαν πιτσιρικάς(13) με ξυπνούσαν με σφαρίαρα στις 1 το βράδυ να πάω κάτω 3 ορόφους στά λουτρά να φέρω ποτήρια με νερό να πιουν οι μεγάλοι(18)!!
Το τι κατούρημα έχουν πιει από μένα μέχρι σήμερα το σκέφτομαι και γελάω!!!
Πάντως δύσκολα χρόνια περάσαμε!
  • Nikoss
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Άρχισε να μπουσουλάει

Απ:Ο μύθος του ορφανοτροφείου 10 Χρόνια, 2 Μήνες πριν #432

Ίσως λοιπόν, με βάση και το λόγια του Nikoss, επειδή οι συνθήκες οι οποίες επικρατούσαν στο οικοτροφείο του Άργους ήταν λίγο "κάπως" σε συνδυασμό με το ότι το εγκαταλελειμένο κτίριο είναι λίγο "τρομακτικό" δημιούργησαν αυτόν τον σύγχρονο μύθο.
Και μία βραδινή, κατά προτίμηση, φώτο από κάποιον που μένει εκεί κοντά και δεν του είναι κόπος θα βοηθούσε πιστεύω.
Εμένα πάντως ως πιτσιρίκι -αν και ούτε και εγώ είμαι εκείνης της γειτονιάς- με τρόμαζε το οικοτροφείο και ειδικά όταν άκουσα ότι είναι στοιχειωμένο το μυαλό μου έκανε πολλά σενάρια...
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
ΑΘ10

Απ:Ο μύθος του ορφανοτροφείου 10 Χρόνια, 2 Μήνες πριν #445

Εγώ πάντως έτσι άκουσα και έτσι νόμιζα.
Πάρτε μια φωτογραφία.
Δυστυχώς δεν μπορούσα να βγάλω καλύτερη.
DSCF0311.jpg
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • STARTER!

Απ:Ο μύθος του ορφανοτροφείου 10 Χρόνια, 2 Μήνες πριν #449

Γιατί ΝΙΟ δεν μπόρεσες να βγάλεις καλύτερη FOTO?
Φοβήθηκες μήπως και σε δουν τα πνεύματα των μικρών παιδιών και έτσι κρύφτηκες πίσω από τα δέντρα .
πάμε μια μέρα μαζί αν είμαστε δυο άτομα δεν θα φοβάσαι.
  • mpouris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μπήκε στη θερμοκοιτίδα

Απ:Ο μύθος του ορφανοτροφείου 10 Χρόνια, 2 Μήνες πριν #453

Όχι ρε...
Δεν μπορούσα να σταθεροποιήσω την μηχανή πουθενά αλλού για να βγει σταθερή η φώτο χωρίς το φλας.
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • STARTER!

Απ:Ο μύθος του ορφανοτροφείου 10 Χρόνια, 2 Μήνες πριν #466

Δεν νομίζω να υπάρχει άτομο που να μην του αρέσει να ακούει τέτοιες ιστορίες. Το συναίσθημα που σε κυριεύει εκείνη την ώρα είναι η αγωνία για να ακούσεις το παρακάτω της ιστορίας αλλά και ο φόβος.
Μακάρι να υπήρχε έστω και ένα "ελάχιστα" στοιχειωμένο σπίτι στο Άργος. Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε μισό. Βέβαια έχω ακούσει πολλές παράξενες ιστορίες για την περιοχή μας. Όπως για την προσγείωση ενός UFO στο πεδίο βολής, για έναν ‘’σατανιστή’’ εν ονόματι Γκαρα αν δεν κάνω λάθος και για τα βιβλία που υπάρχουν στο σπίτι του καθώς και για το οικοτροφείο που είναι και το θέμα μας.
Προτείνω αφού θα μαζευτούμε που θα μαζευτούμε για τις διακοπές του Πάσχα στο Άργος να μπούμε στο οικοτροφείο και να δούμε αν υπάρχουν καθρέφτες και παιδάκια και και και…

Υ.Γ.Ο garavelas νομίζω θα με καταλάβει σε αυτό που θα πω
Νιο μήπως είσαι ο δεύτερος τούλιας στις φωτογραφίες????????????
  • psilos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Πήρε το κύπελλο
Τη σήμερον ημέρα καλύτερα βιαστής παρά οπαδός και ΑΕΚΤΖΗΣ.Μάτια επιλεκτηκά κλειστά...

Απ:Ο μύθος του ορφανοτροφείου 10 Χρόνια, 2 Μήνες πριν #467

LoL ρε ψηλέ!
Διέπραξες ύβριν, αν δεν το κατάλαβες...

Δεύτερος toulias;
Που ακούστηκε αυτό;
Τι είναι αυτά που γράφεις;

Οι μεγάλοι φωτογράφοι απλώς γεννιούνται και με καμία cyberότσαρκα δεν γίνονται...

Ο toulias είναι ΕΝΑΣ και ΔΕΝ αντιγράφεται!
Ο Nio προσπαθεί απλώς να πλησιάσει λίγο τον αναντίγραφτο αρχηγό μας, με πολύ φτωχά όμως αποτελέσματα.

Και παρακάτω θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι ακριβώς εννοώ (και λέω θα προσπαθήσω διότι κάποια πράγματα δεν θα μπορέσετε να τα καταλάβετε επειδή πολύ απλά, δεν έχετε την απαραίτητη παιδεία και κουλτούρα για κάτι τέτοιο).

Παραθέτω λοιπόν, την φωτογραφία του toulia από ένα νεοκλασικό της Θεσσαλονίκης, από την οποία, ο συμπαθής κατά τ’ άλλα Νίο, έκλεψε την ιδέα, για την φωτογράφηση καρμπόν του παλιού οικοτροφείου.
Είναι μία φωτό που ο καλλιτέχνης toulias, πριν πατήσει το κουμπάκι και αποθανατίσει τη στιγμή, έχει νοιώσει την εσωτερική συντριβή που απαιτεί κάθε δύσκολο έργο, για να φτάσει στην τελείωσή του.

by_toulias.jpg

Διακρίνουμε στο σκοτεινό υπόβαθρο την προσπάθεια του κόκκινου κτιρίου να φανεί κι αυτό μέσα στη νύχτα. Αποτυπώνεται με αυτόν τον τρόπο η αέναος κίνηση των πάντων* και η αγωνία του νεοκλασικού, να περάσει στην αιωνιότητα και να πάρει θέση μαζί με το δέντρο, στο πάνθεον της φωτογραφικής ιστορίας, δια χειρών toulia.

H διαφορά ανάμεσα στον μεγάλο φωτοδιδάσκαλο toulia και τον φτηνό αντιγραφέα του, τον Nio, βρίσκεται στη διαχείριση του φωτός...

Ο φτασμένος toulias, καταφέρνει και αποτυπώνει τα συναισθήματα του κτιρίου με πολύ λιγότερο φως από τον άπειρο Νίο, που χρειάζεται την εξωτερική ενίσχυση του φλάσεως, μόνο και μόνο για να αποτύχει. Εκεί είναι και η μεγάλη τους διαφορά...

Το κτίριο στην φωτογραφία του toulia γίνεται ο πρωταγωνιστής, παρόλο που είναι σε τριτοδεύτερο και ζοφερό πλάνο. Αντιθέτως, το κτίριο στη φωτό του Nio, ενώ είναι σε σημαντικό βαθμό φωτισμένο, είναι σαν μια σκιά που μάταια προσπαθεί να έρθει στο φως...
Ο toulias δημιουργεί χωρίς να έχει απολύτως τίποτα στα χέρια του ενώ ο αντιγραφέας του, αν και διαθέτει πολλά εφόδια στη φωτογραφική του φαρέτρα, αποτυγχάνει, καθώς προσπαθεί να ξεγελάσει το μάτι του θεατή και κατ’ επέκταση τον ψυχισμό του, με την ενίσχυση της αντίθεσης και των χρωμάτων…

Ο ένας γεννάει το φως με τη μηχανή του ενώ ο άλλος, απλώς το δανείζεται...

Οι φωτογραφίες του toulia, αγαπητέ ψηλέ, είναι κωδικοποιημένες και ζωντανές και μόνον οι μυημένοι μπορούν να τις διαβάσουν. Είχα την τύχη να γαλουχηθώ δίπλα στον μεγάλο φωτοδιδάσκαλο και να μάθω αρκετά από τα μυστικά μιας επιτυχημένης φωτογραφικής σύνθεσης, διότι οι φωτογραφίες του toulia, ως τέτοιες πρέπει να λογίζονται...

ΥΓ0. Οι αδυναμίες δεν κρύβονται...
ΥΓ1. Για το οικοτροφείο και τις ιστορίες που το συνοδεύουν, δεν έχω ιδέα τι παίζει.
* ΥΓ2. Στο 200στό ποστ, θα σας αποκαλύψω μυστικά, για την τεχνική που χρησιμοποιεί ο toulias, στην αποτύπωση της φυσικής ροής του νερού και πως αυτή η τεχνική σε συνδυασμό με την ανάλυση του φάσματος του φωτός και τον αντικατοπτρισμό του πάνω στο υγρό στοιχείο, μπορεί να ερμηνεύσει πολλά από τα αποφθέγματα του Ηράκλειτου (γνωστού και ως Σκοτεινού), που λίγοι στην παγκόσμια βιβλιογραφία, έχουν καταφέρει να προσεγγίσουν.
ΥΓ3. Μαζέψτε με... Μάλλον η νύστα πάλι φταίει!

Καληνύχτα και πάλι.
  • fotakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών

Απ:Ο μύθος του ορφανοτροφείου 10 Χρόνια, 2 Μήνες πριν #468

Όσο και αν ξεφεύγουμε από το θέμα πρέπει να πω εδώ πως η παραπάνω φωτογραφία που φέρει και υδατογράφημα δεν είναι τραβηγμένη από εμένα... Βιαστήκατε κύριε garavelas. Το ότι τραβήχτηκε από την δικιά μου ψηφιακή δεν σημαίνει ότι την έβγαλα εγώ...
Πέρα απ'την πλάκα δεν την τράβηξα εγώ αυτήν την φώτο.
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
ΑΘ10

Απ:Ο μύθος του ορφανοτροφείου 10 Χρόνια, 2 Μήνες πριν #469

Έλεος ρε chief!
Τα λες και δεν ντρέπεσαι καθόλου...
Γυναίκα, αυτοκίνητο και ψηφιακή, ένας άντρας δεν τα δανείζει ποτέ!
Απορώ πως δέχτηκες να την ξαναπιάσεις στα χέρια σου, έτσι μαγαρισμένη...

Ακόμα κι αν ισχύει αυτό που έγραψες, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι, ότι κατάφερες και στη συμπρωτεύουσα να έχεις πολύ καλούς μαθητευόμενους φωτογράφους, οι οποίοι έχουν αγγίξει το άριστα, καθώς αυτός που έβγαλε τη φωτογραφία μπέρδεψε ακόμα και μένα...
Εύγε!

ΥΓ. Για το οικοτροφείο, επαναλαμβάνω ότι δεν έχω ιδέα (για να μην είμαι εκτός θέματος).
  • fotakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών

Απ:Ο μύθος του ορφανοτροφείου 9 Χρόνια, 10 Μήνες πριν #633

Σας έβαλα μια φώτο στο Panoramio από το οικοτροφείο!www.panoramio.com/photo/22762999 και δίπλα από το οικοτροφείο βρήκα ένα μικρο εργαστήρι ενός γανωτή(αυτός που κολλάει και σφραγίζει τενεκέδες ) www.panoramio.com/photo/22762972
  • Nikoss
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Άρχισε να μπουσουλάει
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.24 δευτερόλεπτα