Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πετροπουλάκι

Πετροπουλάκι 14 Χρόνια, 11 Μήνες πριν #548

H παρέα της cyberότσαρκας δεν έχει σταματημό.
Τελικά το Πετροπουλάκι έχει καταρράκτη, έγκυρες ήταν οι πληροφορίες που ήθελαν τον καταρράκτη κοντά στο χωριό και μεγαλοπρεπή.
Αλλά...
Επειδή ρωτώντας πας στην πόλη βρήκαμε και έναν δεύτερο, κι έναν τρίτο...
Ε εντάξει δεν μπορώ να πω περισσότερα...

DSCN9128.jpg


Η εικόνα μιλάει από μόνη της....
  • Stergios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Στέκεται όρθιος
  • Δημοσιεύσεις: 91
ΕΙΠΑ ΑΜΑΡΤΙΑ..

Απ:Πετροπουλάκι 14 Χρόνια, 11 Μήνες πριν #549

Ε να φανταστώ Σαββάτο πήγατε και εκεί ε?
Αργήσατε αλλά το βρήκατε. Ούτως η άλλως το καλό πράμα αργεί να γίνει.
Και αφού γίναμε φίλοι να σας πω και δυο πραγματάκια παραπάνω για το χωριό, μιας και εκεί κοντά μεγάλωσα.

Στη πλατεία του χωριού βρίσκετε η πηγή της <<ΓΚΛΑΒΑΣ>> της οποίας το νερό ήταν και είναι πηγή ζωής για το χωριό. Με αυτό το νερό πότιζε το χωριό τα κηπευτικά, τα ζωντανά και σβήνανε τη δίψα οι χωριανοί.
Λένε πως η ΓΚΛΑΒΑ, θεά του νερού, εκδικούνταν τους κατοίκους, όταν δεν τη σέβονταν, με αποτέλεσμα να συγκρατά τα νερά της. Τα καταχώνιαζε στα σπλάχνα του βουνού <<ΟΝΤΡΙΑ>> και τότε οι νικοκυραίοι του χωριού σφάζανε κοκόρια στη θεότητα αλλά και οι τσομπάνηδες πρόσφεραν αρνιά. Στήνονταν φαγοπότι μετά την θυσία πλάι στην πηγή και η θεά του βουνού έβγαζε από τα σπλάχνα της αυξημένο σε ποσότητα και θολό νερό για να ζωντανέψει το χωριό.'Όλα τα γύρο χωριά(Δραγασιά Καστανόφυτο) κάνανε αγώνες για να πάρουν το νερό της.
Οι παππούδες λένε ότι στα χρόνια του Αλή Πασά στάλθηκε δικαστικός από τα Γιάννενα και αφού στήθηκε δικαστήριο επί τόπου, δικαιώθηκε το Πετροπουλάκι.
Όταν μετά τον εμφύλιο εγκαταστάθηκαν οι καταφυγόντες πίσω στα χωριά τους για δεύτερη φορά, επιτόπιο δικαστήριο και πάλι δικαίωσε το Πετροπουλάκι.

Υ.Γ Ο Παύλος λέει δεν πήγατε προς τα εκεί.
Υ.Γ.2 Ο Παύλος είναι εργένης και δεν έχει παιδιά ακούς toulias
Υ.Γ.3 Ο Κ. Αντώνης Λ.Σιδηρόπουλος και ο πολιτιστικός σύλλογος Πετροπουλακίου έχουν εκδώσει το βιβλίο με τίτλο ''Πετροπουλάκι το χωριό μας'' που μπορείτε και από εκεί να πάρετε κάποιες πληροφορίες.(όπως εγώ καλη ωρα)
  • Πέτρος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μπήκε στη θερμοκοιτίδα
  • Δημοσιεύσεις: 2

Απ:Πετροπουλάκι 14 Χρόνια, 10 Μήνες πριν #582

Προτείνω αυτό το Σαβ/κο εφόσον θα έχουμε χρόνο για να πάμε σε 2-3 περιοχές η μία από αυτές να είναι ο καταρράχτης στο Πετροπουλάκι...
Μιας και είναι 3 και έχει και φαράγγι λέω να γίνει Κυριακή γιατί θα μας φάει το περπάτημα.
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • STARTER!
  • Δημοσιεύσεις: 265
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!

Απ:Πετροπουλάκι 14 Χρόνια, 6 Μήνες πριν #663

"Θεώρησα υποχρέωσή μου να γράψω για το Πετροπουλάκι (Έζερετς με το παλιό), το χωριό μου. Φύτρα και εγώ του Μακεδονικού μα και τόσο ιστορικού χωριού, θέλω να αφήσω στις μελλούμενες γενιές, όσα είδα, όσα άκουσα από γέροντες, όσα διάβασα. Έτσι πιστεύω ότι εκπληρώνω ένα χρέος σε τούτη τη γη, που μ’ ανέθρεψε και μ’ έκανε να νιώθω περήφανος που μεγάλωσα Πετροπουλακιώτης.
Έχω και μιαν άλλη ευθύνη, σ’ αυτούς του λιγοστούς γέροντες του χωριού μου. Θέλω να τους πω, ότι ο πόνος μας είναι μεγάλος, γιατί κάποτε ήμασταν πολλοί σε τούτο το χωριό και ζωντανοί. Στους πόνους και τις χαρές ήμασταν όλοι αντάμα και αν τούτη η στέρφα γη, δεν έδινε τους καρπούς της για να χορτάσουμε ψωμί, χορταίναμε από αγάπη και στήριξη ο ένας για τον άλλο.
Σήμερα έμειναν ελάχιστοι κι όλοι γέροντες. Κι εμείς πονάμε διπλά, γιατί χάσαμε τους ανθρώπους μας που τους άρπαξε η ξενιτιά του εμφυλίου, χάνουμε τους γέροντες και μαζί τους και το χωριό μας. Σβήνουμε εμείς, σβήνει και το χωριό μας.
Όμως πριν κλείσει και το τελευταίο μάτι που ζει σ’ αυτόν τον τόπο, θέλω να ξέρει καλά και να πιστέψει πως το Πετροπουλάκι, έστω και μέσα από τις λίγες αυτές αράδες του βιβλίου, θα υπάρχει παντοτινά στη θύμηση και στις ψυχές των απογόνων του."


Αντώνης Λεωνίδα Σιδηρόπουλος

petropoulaki_sidiropoulos.jpg
  • admin
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 60

Απ:Πετροπουλάκι 14 Χρόνια, 4 Μήνες πριν #732

Και όταν όλοι κάθονται και απολαμβάνουν το χειμωνιάτικο σκηνικό με μία κούπα καφέ δίπλα από το τζάκι, η cyberότσαρκα βρίσκεται σε εγγρήγορση!
Γιατί;
Έβρεξε-χιόνισε-άστραψε και έχουν νερό οι καταρράκτες!
Ένας σωστός εξερευνητής δεν θα χρειαζόταν να το διαβάσει για να το καταλάβει. Έπρεπε ήδη να το έχει μυριστεί. Και δεν είναι τυχαίο λοιπόν που αυτές τις ημέρες η συζήτηση για καταρράκτες μονοπωλεί το ενδιαφέρον σχετικά με τις μελλοντικές μας τσάρκες.
Είμαστε όλοι μαζεμένοι στις βάσεις μας για τις γιορτές, έχουμε χρόνο, οι καταρράκτες έχουν νέρο και τα καφενεία πουλάνε το πρωί καφέ σε πλαστικό! Τι καθόμαστε;
Λοιπόν ανοιχτή πρόσκληση σε όλους... Πάμε Πετροπουλάκι!
Γιατί έκανα εδώ το ποστ:
-Οι καταρράκτες Πετροπουλακίου είναι ένα κεφάλαιο ανοιχτό.
-Οι ήδη εντοπισθέντες και φωτογραφισθέντες καταρράκτες στο Πετροπουλάκι ήταν εξαιρετικά εντυπωσιακοί.
-Έχω να συμμετάσχω σε τσάρκα με καταρράκτη..1...4...7... Ούτε θυμάμαι από πότε!
-Στην 1η τσάρκα στο Πετρουλάκι ήμουν απών και θα ήθελα πολύ να δω όλα αυτά τα ωραία πράγματα.
-Χωριά όπως το Πετροπουλάκι έχουμε έναν παραπάνω λόγο να τα στηρίζουμε και να χαιρόμαστε που τα επισκεπτόμαστε. Όμορφο, αλλά ξεχασμένο, με ανάγκη για ανάδειξη μεγαλύτερη απ'ότι άλλα μέρη.

ΥΓ Απορία: Οι αναγνώστες αυτές της σελίδας δεν έχουν άποψη-πρόταση-αντίδραση-διευκρίνιση-χαιρετισμο-υπόδειξη να κάνουν; Όλοι οι ίδιοι και οι ίδιοι είμαστε. Και δεν κλαίγομαι απλά μου κάνει αίσθηση γιατί υπάρχουν θέματα στο φόρουμ που έχουν διαβαστεί πολύ περισσότερες φορές και από τα ίδια τα θέματα της αρχικής σελίδας αλλά παρόλαυτα σχεδόν κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να γράψει 2 λογάκια! Και ας είναι και ανορθόγραφα Greeklish τύπου Facebook. Αφού διαβάζεις και παρακολουθείς μην μένεις αμέτοχος! Και αν δεν έχει κάτι να πεις πες απλά είνα "γεια"!
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • Δημοσιεύσεις: 243
ΑΘ10

Πες αλεύρι! 13 Χρόνια, 11 Μήνες πριν #889

Πες αλεύρι πες, πες!
Δεν θα "πω" τίποτα παραπάνω, απλά θα "πάω" λίγο παραπάνω...
alevri.jpg
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • STARTER!
  • Δημοσιεύσεις: 265
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!

Απ:Πετροπουλάκι 13 Χρόνια, 11 Μήνες πριν #923

Ο πολιτιστικός και αθλητικός σύλλογος Πετροπουλακίου γιορτάζει στις 20 Μαΐου, ημέρα Πέμπτη, τον πολιούχο του χωριού, Άγιο Νικόλαο. Σας προσκαλεί να τιμήσετε με την παρουσία σας την θεία λειτουργία που θα αρχίσει στις επτά και μισή. Αμέσως μετά τη θεία λειτουργία, θα ακολουθήσει ξεφάντωμα με την ορχήστρα του Σμόλικα.

petropoulaki_map.jpg
  • admin
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 60
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.25 δευτερόλεπτα