Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Στου Κωστάκη την τρύπα

Στου Κωστάκη την τρύπα 10 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #439

Επόμενη δυνατή εξόρμηση, στου Κωστάκη την τρύπα και να λείπουν τα σχόλια και οι συνειρμοί...

spilaio.jpg

Η ιστορία λέει ότι ο Κωστάκης ήτανε βλάχος κι έκλεβε πρόβατα απ’ όλο τον κόσμο.
Κάποια μέρα, τα θύματά του, αφού είδαν κι απόειδαν με τις απανωτές κλεψιές του κι επειδή ο Κωστάκης δεν έλεγε να βάλει μυαλό, τον ξεκάνανε κανονικά και τον έριξαν σε μια σπηλιά, στα μεγάλα Όντρια.
Με τον καιρό όμως, ξεχάστηκαν και ο Κωστάκης και το φονικό και η τρύπα.

Η συγκεκριμένη σπηλιά βρίσκεται βορειοδυτικά της Ζώνης, στο νομό Κοζάνης, είναι πλούσια σε σταλακτίτες και σταλαγμίτες, ενώ σε γραπτές μαρτυρίες ανθρώπων που έχουν μπει μέσα, αναφέρεται ότι έχουν βρεθεί ανθρώπινα οστά σε κατάσταση ημιαπολίθωσης.
Η είσοδος του σπηλαίου δεν εντοπίζεται εύκολα, όμως μέχρι το Σάββατο 11 Απριλίου του 2009, που είναι προγραμματισμένη η εξόρμηση, είμαι βέβαιος ότι θα μάθουμε αρκετά περισσότερα κι ότι θα καταφέρουμε να φτάσουμε και εκεί.
Μακάρι να έχουμε και κάποιον ντόπιο στην παρέα μας που να γνωρίζει καλά τα μέρη και να μας καθοδηγήσει με ταχύτητα και ακρίβεια.
Ετοιμάστε στολές, κράνη, γόβες, φακούς και τα σχετικά και προετοιμαστείτε ψυχολογικά. Το σκοτάδι παραμονεύει...

Με εκτίμηση
Damianos Garavelas
Επανακάμψας Σπηλαιολόγος

ΥΓ1. Η στατιστική λέει ότι τις δύο ή τρεις φορές που προγραμματίσαμε εξόρμηση και δημοσιεύτηκε εδώ μέσα η ημερομηνία της, για διάφορους λόγους, δεν πήγαμε τελικά εκεί που σχεδιάζαμε. Σε μία εβδομάδα θα ξέρουμε...
Όποιος επιθυμεί να έρθει, ας δηλώσει συμμετοχή στη γραμματεία.

ΥΓ2. Σε ότι έχει να κάνει με τα όσα ακούγονται τις τελευταίες δύο ημέρες, για αποκλειστική συνέντευξη του Κωστάκη σε άλλη ιστοσελίδα, η οποία πρόκειται να δημοσιευθεί σε δύο εβδομάδες από σήμερα, θέλω να σημειώσω ότι είναι όλα μυθεύματα και ανυπόστατες φήμες που καμία σχέση δεν έχουν με την πραγματικότητα.
  • fotakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών

Απ:Στου Κωστάκη την τρύπα 10 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #451

Είμαι μέσα εγώ πάντως...
Μήπως πρέπει να στείλω και email;
Μπορούμε να ξέρουμε ώρα;
Να κανονίσουμε και τις δουλειές μας.
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • STARTER!
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!

Απ:Στου Κωστάκη την τρύπα 10 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #465

Εσύ μην ακούσεις για τρύπα...
Έχεις ξεπεράσει και τον demiri!
Αλλά ως γνωστόν σε αυτή τη ζωή, όλα σε μια τρύπα καταλήγουν οπότε πάω πάσο.
Ελπίζω μόνο μην καταλήξουμε καμιά μέρα κι εμείς σε καμία από δαύτες και βρουν τα κοκκαλάκια μας οι σπηλαιολόγοι του μέλλοντος και μας περάσουν για cyber homo sapiens.
Πάρτε καλού κακού και κανά laptop μαζί σας έτσι ώστε, όταν ανακαλύψουν κι αυτό μαζί με τα κόκκαλά μας, να μας περάσουν τουλάχιστον για homo spilaiokammenous.
Η υστεροφημία μου ήταν κάτι που πάντα με απασχολούσε.

Το ραντεβού κατ’ εντολή μανάβη είναι για τις εννιά και είκοσι, πρωινή Σαββάτου, στο περίπτερο του Μπάμπη (δικό μας παιδί είναι να τον διαφημίσουμε και λίγο).
Οι τελευταίες πληροφορίες λένε ότι η τρύπα του Κωστάκη βρίσκεται πάνω από γνωστό εκκλησάκι της Ζώνης.
Πλησιάζουμε...
  • fotakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ:Στου Κωστάκη την τρύπα 10 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #470

Τελευταία πληροφορία επί του πιεστηρίου, από άνθρωπο που έχει μπει στην τρύπα...
Η είσοδός της είναι πολύ μικρή και με δυσκολία χωράει να μπει, άνθρωπος μέσου αναστήματος.
Ντιν, Ντον!
Για ποιους χτυπάνε οι καμπάνες;
Ντιν, Ντον!
Αυτό δεν θα ήθελα να το χάσω με τίποτα...
Ντιν, Ντον!
  • fotakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ:Στου Κωστάκη την τρύπα 10 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #473

Καταρχήν έυχομαι στα παιδιά που λογικά αυτήν την ώρα θα είναι στην σπηλιά καλή επιτυχία με την εξερεύνηση και όλα να πάνε καλά.
Και αφού η είσοδος είναι μικρή προσέχτε εκεί πέρα μην τον γαργαλήσετε τον Κωστάκη μπαίνοντας. Αν τον γαργαλήσετε πολύ μάλλον θα πρέπει να πάμε στην κατηγορία "προτάσεις για νέες τσάρκες" και να ανοίξουμε ένα τόπικ που θα λέγεται "Bodyline".
Αυτά βέβαια για όσους έχουν "χαμηλό στήθος" που έλεγε και ο οβελίξ.
Πλάκα τέλος... Περιμένω τις εμπειρίες σας και καμιά φώτο.
Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
ΑΘ10

Απ:Στου Κωστάκη την τρύπα 10 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #501

Από μια συζήτηση που έτυχε να έχω σήμερα με ένα παιδί που κατάγεται από το χωριό Ζώνη έχω να ανακοινώσω στην ομάδα πως.....δεν ξέρουμε τι ψάχνουμε. Άλω του Κωστάκη η τρύπα και άλω του βλάχου η σπηλιά.
Ναι ξέρω και εγώ άφωνος έμεινα:ohmy:
Λοιπόν ένας τρόπος υπάρχει να το μάθουμε. Να οπλιστούμε με υπομονή και όπως έλεγε και ο αστυνόμος σαΐνης*{εμπρός καλά μου πόδια}
Όπως και να χει...η cyberότσαρκα πάει παντού.

Υ.Γ: ντιν ντον ντιν ντον ποιος μπήκε στου αράπη???????
Υ.Γ2:εμπρός καλά μου πόδια.

*αστυνόμος σαΐνης:Από τα πρώτα μέλη και δυναμικός στη cyberότσαρκα αλλά μας παράτησε για την αστυφυλάκων....τι να κάνεις?έτσι ειναι η ζωή..
  • Stergios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Στέκεται όρθιος
ΕΙΠΑ ΑΜΑΡΤΙΑ..

Η τρύπα εάλω... 10 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #506

Η τρύπα ε-άλω...
Αυτός θα είναι ο τίτλος του άρθρου, όταν καταφέρουμε κι εντοπίσουμε την τρύπα του Κωστάκη, η οποία αποδεικνύεται πολύ μικρή και άτακτη.
Δεν της έμεινε πολύς χρόνος πάντως, όσο και να κρύβεται...

Ρε demiri έλλαιως να πούμε... Τα μάτια μας δεν τα λιππάσε;
Δεν θα σου το διορθώσω διότι είναι συλλεκτικό το κομμάτι της δημοσίευσής σου.
Έπιασες το 100% των δυνατοτήτων σου...

Μεθαύριο που λέτε, μάγκες μου, απ’ ότι διάβαζα στο site του ραδιοφώνου μας, θα μπει ο Κώστας ο Καραμανλής στην σπηλιά του δράκου στην Καστοριά και σκέφτηκα να πάμε και μεις μια βόλτα κατά κει...
Αφού δεν μπορούμε να βρούμε την τρύπα του Κωστάκη στα Όντρια, ας την υποκαταστήσουμε για λίγο, με την τρύπα του δράκου και τον Κώστα τον Καραμανλή, έτσι για να πάρουμε μια γεύση από Κωστάκη και τρύπα, για να ξεχάσουμε και λίγο τον πόνο μας και να πάρουμε και λίγη δύναμη για να συνεχίσουμε το ψάξιμο.

ΥΓ1. Στην βιβλιογραφία (...ένα βιβλίο!!! ) η τρύπα του Κωστάκη αναφέρεται και ως τρύπα του βλάχου.
ΥΓ2. Αυτός που μπήκε στην τρύπα του αράπη, μήπως τον έψαχνε κιόλας;
ΥΓ3. Δεν περίμενα ποτέ ότι μία τρύπα θα με πλήγωνε τόσο...
  • fotakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Σαν βγεις στον πηγαιμό για τον Κωστάκη 10 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #507

Σαν βγεις στον πηγαιμό για τον Κωστάκη*,
να εύχεσαι να' ναι σύντομος ο δρόμος,
χωρίς μπιστιριές, χωρίς βάραθρα.
Τους λύκους και τις αρκούδες, τον θυμωμένο αράπη να φοβάσαι.
Να εύχεσαι να' ναι σύντομος ο δρόμος.
Λίγα τα ανοιξιάτικα πρωινά να είναι, που με τι αγανάκτηση,
με πόση απογοήτευση, θα σκαρφαλώνεις σε βράχια πρωτοϊδωμένα.
Να μην σταματήσεις σε τρύπες δραγασιώτικες
και στις πηγές, νερό να μην ξεχάσεις να γεμίσεις,
ανηφοριά κι απελπισία, κατηφοριά και σαβούρντα,
και ζωνάρια απότομα κάθε λογής,
όσα λιγότερα μπορείς πιο απότομα ζωνάρια.
Σε καταφύγια πολλά να πας, να πάρεις ανάσες
και να μάθεις απ' τους ταλαίπωρους οδοιπόρους.

Πάντα στο νου σου όμως να' χεις τον Κωστάκη.
Το φθάσιμον εκεί ειν' ο προορισμός σου.
Αλλά μην καθυστερείς στο ταξίδι διόλου.
Καλύτερα ώρες λίγες να διαρκέσει,
γιατί ένα ερείπιο θα είσαι όταν θα φτάσεις στη σπηλιά,
πλούσιος όμως με όσα κέρδισες στα μονοπάτια,
μην προσδοκώντας πλούτη να σου δώσει ο Κωστάκης.
Ο Κωστάκης σ' έδωσε το ξεθεωτικό ταξίδι.
Χωρίς αυτόν δε θα 'βγαινες ποτέ στα μεγάλα Όντρια.
Αλλά δεν έχει να σε δώσει πια.
Κι αν πτωχικό τον βρεις, ο Κωστάκης δε σε γέλασε.
Έτσι πτώμα που έγινες, με τόσο περπάτημα,
ήδη θα το κατάλαβες οι Κωστάκηδες τι σημαίνουν...

trypa.jpg

Σάββατο 2 Μαΐου, η Cyberότσαρκα θα μπει στη σπηλιά...
Όσοι φοβάστε τις αρκούδες και τον θυμωμένο αράπη, επικοινωνήστε...

* Respect and no comments...

"Σαν βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη να εύχεσαι να' ναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις. Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας, το θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι. Τέτοια στο δρόμο σου ποτέ σου δε θα βρεις, αν μέν' η σκέψη σου υψηλή, αν εκλεκτή συγκίνισις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει. Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας, τον Άγριο Ποσειδώνα δε θα συναντήσεις, αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου, αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου. Να εύχεσαι να' ναι μακρύς ο δρόμος. Πολλά τα καλοκαιρινά πρωινά να είναι που με τι ευχαρίστηση, με τι χαρά θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοϊδωμένους. Να σταματήσεις σ' εμπορεία Φοινικικά και τες καλές πραγμάτειες ν' αποκτήσεις, σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια κι έβενους, κι ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής, όσο μπορείς πιο άφθονα ηδονικά μυρωδικά. Σε πόλεις Αγυπτιακές πολλές να πας, να μάθεις και να μάθεις απ' τους σπουδασμένους. Πάντα στο νου σου να' χεις την Ιθάκη. Το φθάσιμον εκεί ειν' ο προορισμός σου. Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου. Καλύτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει και γέρος πια ν' αράξεις στο νησί, πλούσιος με όσα κέρδισες στο δρόμο, μην προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη. Η Ιθάκη σ' έδωσε τ' ωραίο ταξίδι. Χωρίς αυτή δε θα 'βγαινες ποτέ στο δρόμο. Αλλά δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική τη βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα, ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν."

Κωνσταντίνος Καβάφης
  • fotakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ:Σαν βγεις στον πηγαιμό για τον Κωστάκη 10 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #512

Μπορεί κάποιος να μου πει από ποια πλευρά θα πάμε; να ξέρουμε τι θα πάρουμε μαζί μας.

Υ.Γ: Και τι ώρα θα ξεκινήσουμε; Να πούμε στις 8; (Κλασικά στις 8:30 μέχρι να μαζευτούμε)
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • STARTER!
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!

Απ:Στου Κωστάκη την τρύπα 9 Χρόνια, 6 Μήνες πριν #984

Ανοιχτό μέτωπο Νο2.
Ο Κωστάκης είναι διαμπερής αγαπητοί μου...
Έχει δεύτερη είσοδο, περίπου 100 μέτρα μακριά από την πρώτη βουβουζέλα.
Οι "δύο" σπηλιές συναντώνται υπογείως στο σημείο όπου έχει γίνει η κατολίσθηση.
ΥΓ. Στις 8 Nio νομίζω είναι καλά.
  • fotakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ: Στου Κωστάκη την τρύπα 5 Χρόνια, 4 Μήνες πριν #1862

Πως περνάει ο καιρός...
Λοιπόν, συμπληρώνω το προ τετραετίας προηγούμενο ποστάκι μου, αναφέροντας ότι την πληροφορία για "έξοδο" της σπηλιάς του Κωστάκη, την επιβεβαίωσε δεύτερος μάρτυρας (ανεξάρτητος του πρώτου), ο οποίος και εξέφρασε την επιθυμία του να συμμετάσχει στην εξόρμησή μας, όταν και αν αυτή πραγματοποιηθεί. Η δεύτερη τρύπα είναι σχετικά κοντά στη γνωστή πρώτη αλλά η κάθοδος στη σπηλιά είναι δυσκολότερη.

Η εξόρμηση μπορεί να γίνει άμεσα και εύκολα καθώς το "τρέχα - γύρευε - βολόδερνε" που βιώσαμε προ πενταετίας πάνω στα Μεγάλα Όντρια ψάχνοντας τον Κωστάκη και τη σπηλιά του, έχει μείνει ως γλυκόπικρη ανάμνηση δίνοντας και τις περισσότερες αποτυχημένες εξορμήσεις πέραν κάθε άλλης περίπτωσης. Είναι μια καλή ευκαιρία να εξορμήσουν κι όσοι δεν είχαν έρθει τις δύο φορές που μπήκαμε μέσα στο σπήλαιο (ψηλέ για σένα το γράφω), το οποίο νομίζω ότι βρίσκεται στη δεύτερη θέση των σημαντικότερων σπηλαιοεξορμήσεων μετά το Καστανόφυτο.
  • fotakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.15 δευτερόλεπτα