Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Στο φαράγγι της Πορτίτσας

Στο φαράγγι της Πορτίτσας 12 Χρόνια, 2 Μήνες πριν #1363

Ο σχολιασμός της εξόρμησης μπορεί να συνοψιστεί σε μία μόνο φράση: ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ!!!ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ!! ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ!!! Εννοείται ότι το καλοκαίρι θα οργανώσετε ξανά μία εξόρμηση στην περιοχή για να έρθω κι εγώ!(nio ακούς;. Βέβαια, έχω να σας θέσω μία ερώτηση: Πώς σας ήρθε με -18 βαθμούς έξω να αναρτήσετε αυτό το άρθρο τη συγκεκριμένη περίοδο;;
Υ.Γ.Νομίζω ότι είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω μετά από τόσα χρόνια!λολ
  • GreenEyes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ανέβηκε στην περπατούρα
  • Δημοσιεύσεις: 51

Απ: Στο φαράγγι της Πορτίτσας 12 Χρόνια πριν #1402

Αγρανάπαυση ονομάζεται η προσωρινή διακοπή της καλλιέργειας ενός αγρού για να αποκτήσει ξανά την παραγωγικότητα του. Συνήθως διαρκεί ένα χρόνο και εξαρτάται από το είδος του εδάφους και τις κλιματικές συνθήκες που επικρατούν. Η αγρανάπαυση είναι περισσότερο αναγκαία στους αγρούς που εφαρμόζεται εντατική μονοκαλλιέργεια που έχει ως αποτέλεσμα την "κατανάλωση" των θρεπτικών συστατικών του εδάφους. (Βίκιπαίδεια)

Όλα αυτά βέβαια πριν μπει στη ζωή μας το facebook... Έκτοτε, οι μεταλλαγμένοι σπόροι που σύντομα θα κάνουν την εμφάνισή τους και στους πραγματικούς αγρούς, καταναλώνουνε ολόκληρο το χωράφι και όχι μόνο τα θρεπτικά του συστατικά. Το αποτέλεσμα είναι να μεγαλώνει μεν η παραγωγή αλλά το προϊόν που τρώμε ενώ το έχουμε αγοράσει για ντομάτα, έχει γεύση περγαμόντο.
Έξωθεν αγρανάπαυση λοιπόν έχει πέσει και στη Cyberότσαρκα, ελπίζω όμως μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο κατά του facebook και γλιτώσουμε μερικοί.

ΥΓ. Μας ψεκάζουνε, πάρτε το απόφαση, και κάποιος ειδικός να κλείσει το bug στο kunena που έχει εξαφανίσει ως δια μαγείας τα έρημα τα ποστάκια μου και όχι μόνο.
ΥΓ2. Δηλαδή ρε GreenEyes περιμένεις να βρεθεί άνθρωπος να απαντήσει στο θέμα που άνοιξες;
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών
  • Δημοσιεύσεις: 596

Απ: Στο φαράγγι της Πορτίτσας 12 Χρόνια πριν #1405

garavelas έγραψε:

ΥΓ. Μας ψεκάζουνε, πάρτε το απόφαση, και κάποιος ειδικός να κλείσει το bug στο kunena που έχει εξαφανίσει ως δια μαγείας τα έρημα τα ποστάκια μου και όχι μόνο.

Εντάξει garavelas, το πρόβλημα λύθηκε.
Κάποιες λεπτομέρειες μείνανε...
Καλά ποστάκια!
  • admin
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 60

Απ: Στο φαράγγι της Πορτίτσας 12 Χρόνια πριν #1409

Προς τι η ειρωνεία κύριε admin;
Γιατί μόνον ως τέτοια μπορώ να εκλάβω την παρότρυνσή σου για "καλά ποστάκια"...
Μαζέψου λοιπόν γιατί προβλέπω να λοξοδρομεί το θέμα και να γίνεται «Η Μονομαχία στο Φαράγγι της Πορτίτσας» και να είσαι εσύ ο πρώτος διαχειριστής στα χρονικά του διαδικτύου που μπανάρεται από μέλος μιας σελίδας.

admin_vs_garvel.jpg

ΥΓ. Η επανάσταση αποδείχτηκε ένα όνειρο μάγκες... Διατηρούμε την εσώτερη μιζέρια μας με την επαναστατική και ξοφλημένη φρασεολογία του facebook, όπως θα έγραφε στον τοίχο του αν ζούσε σήμερα ο Νικόλας ο Άσιμος. Ξυπνήστε λοιπόν γιατί θα μας πάρουν και τα σώβρακα κι άντε μετά να κουνηθούμε γυμνοί ανάμεσα στα αγγούρια που μας έχουν περικυκλώσει...
Τέλος! Δεν ξαναγράφω για το facebook!
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών
  • Δημοσιεύσεις: 596

Στο μουσείο φυσικής ιστορίας 12 Χρόνια πριν #1410

Με τον όρο χειμερία νάρκη χαρακτηρίζεται μια κατάστασης μακράς ύπνωσης στην οποία και περιέρχονται πολλά ζώα κατά τη διάρκεια του χειμώνα, και ιδιαίτερα εκείνα που ζουν σε ψυχρότερα γεωγραφικά πλάτη.
Μερικά θηλαστικά (π.χ. οι σκαντζόχοιροι) εύκρατων και αρκτικών περιοχών και πολλά ψάρια, ερπετά και αμφίβια περιέρχονται σε αυτήν την κατάσταση. Κατά τη χειμερία νάρκη, ο μεταβολισμός των ζώων αυτών επιβραδύνεται και η θερμοκρασία του σώματός τους μειώνεται αισθητά.
Γενικά η χειμερία νάρκη αρχίζει όταν ο καιρός κρυώνει και η αναζήτηση τροφής είναι πολύ δυσχερής, ενώ η θερμοκρασία του σώματος των θηλαστικών διατηρείται στο συνηθισμένο επίπεδο που όμως μπορεί και να φθάσει τους 0° C (όπως στη περίπτωση των χάμστερς) ή να φθάσει ακόμη και στη θερμοκρασία περιβάλλοντος (π.χ. νυχτερίδες).
Τα ζώα που πέφτουν σε χειμερία νάρκη εξ ανάγκης είναι μέσου μεγέθους, επειδή ακριβώς αυτά μπορούν να έχουν αρκετό απόθεμα τροφής, χωρίς πολύ μεγάλη επιφάνεια σώματος από την οποία να χάνουν θερμότητα.
Επειδή η θερμοκρασία του σώματός στις αρκούδες δεν πέφτει και μπορεί έτσι εύκολα να ξυπνήσουν από τον χειμωνιάτικο ύπνο τους, θεωρείται ότι δεν πέφτουν σε χειμερία νάρκη αλλά σε μια μορφή ύπνου, η οποία αναφέρεται ως χειμέριος ύπνος. Όμως αναφέρεται πολύ συχνά, αν και όχι ορθά, η κατάσταση ύπνωσης της αρκούδας ως χειμερία νάρκη.
(Βικιπαίδεια)

ΥΓ1. Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα, καταστάσεις ή ακόμα και ιστοσελίδες είναι εντελώς συμπτωματική...
ΥΓ2. Ελπίζω οι αρκούδες με μπροστάρη τον Πέτρο να μας δείξουν το δρόμο!
ΥΓ3. Όσοι δεν έχετε πάει στο Φαράγγι της Πορτίτσας, να πάτε! (εντός θέματος)
ΥΓ4. Για διαδικτυακό μουσείο φυσικής ιστορίας πάει το θέμα. Μετά την αγρανάπαυση και τη χειμερία νάρκη και στην ειδική περίπτωση παράτασης του ύπνου και κατά την περίοδο της άνοιξης, θα ακολουθήσει άρθρο για τη γονιμοποίηση των φυτών όπου θα σας δείξω τι κάνουν οι αρσενικοί γαμέτες στους θηλυκούς προκειμένου να γονιμοποιηθεί το ωάριο και να τραφεί το ζυγωτό (βλέπε Cyberότσαρκα).
Η διαδικασία αυτή ονομάζεται επικονίαση...

epikoniasis.png
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών
  • Δημοσιεύσεις: 596

Υπάρχει κι άλλος τρόπος... 12 Χρόνια πριν #1411

Στα 25 χιλιόμετρα από το Άργος Ορεστικό...

spilaio.png

Θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας.
Θέσεις περιορισμένες...
ΥΓ. Το copyright των 2 παραπάνω φωτογραφιών μετά την εξόρμηση.
Δεν ξεχνάμε κανέναν!
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών
  • Δημοσιεύσεις: 596

Απ: Υπάρχει κι άλλος τρόπος... 12 Χρόνια πριν #1413

Έλα μου;;;;
Που είναι αυτό;;;
Το θέμα είναι ότι έχει και σκάλα.
Άρα κάποια στιγμή κάποιος μπήκε και κατά πάσα πιθανότητα είναι και χαρτογραφημένο.
25χλμ; Κοντά σε καμιά Νεάπολη;
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • STARTER!
  • Δημοσιεύσεις: 265
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!

Απ: Στο φαράγγι της Πορτίτσας... 12 Χρόνια πριν #1415

Αγαπητέ Nio μη γίνεσαι προκλητικός και χαλάς τα θέματα...
Εδώ γράφουμε για το φαράγγι της Πορτίτσας.
Υπάρχουν μέσα στο φόρουμ διάσπαρτες πολλές σπηλαιοκατηγορίες όπου μπορείς να διατυπώσεις τις απόψεις και τις απορίες σου ή να ανοίξεις καινούργιο θέμα.
Μη κοιτάς τι κάνει ο garavelas που έχει το διαδικτυακό ακαταλόγιστο και πιάνεσαι στις ξώβεργες που στήνει.
Ο γιατρός είπε να τον αφήνουμε να γράφει ό,τι θέλει...

Ο επόμενος που θα ακολουθήσει το παράδειγμα του Nio θα μπαναριστεί με συνοπτικές διαδικασίες...
  • admin
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 60

Απ: Στο φαράγγι της Πορτίτσας 12 Χρόνια πριν #1417

Ρε admin δεν πα να παίξεις με καμιά κούκλα λέω γω;
Nio συνέχισε ρε, μην ακούς κανέναν...
Πέρασαν ανεπιστρεπτί οι εποχές που οι διαχειριστές έκοβαν κι έραβαν όπως τους εβόλευε και με την διαδικτυακή βέργα ανά χείρας (βλέπε πληκτρολόγιο), μας απειλούσαν ότι θα μας κάνουν ντα!
Αν και η αλήθεια είναι ότι μου έλειψαν εκείνες οι αλησμόνητες εποχές...
Βάρα λοιπόν, μη μασάς!
Ένας άνθρωπος μπήκε κι έγραψε μέσα στο φόρουμ (εγώ δεν πιάνομαι) κι αμέσως έκανε την εμφάνισή του το όργανο της τάξης...
Τα ‘χω πάρει στο κρανίο!
Έτσι μου ‘ρχεται να σηκώσω μέχρι και θέμα στην αρχική...

ΥΓ1. Δεν είναι κοντά στη Νεάπολη. Εκεί μόνο στρατόπεδα συγκέντρωσης έχει...
ΥΓ2. Αν δεν ξυπνήσετε από τον λήθαργο που σας έχει πιάσει, θα το κάνω εδώ μέσα facebook!
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών
  • Δημοσιεύσεις: 596

Απ: Υπάρχει κι άλλος τρόπος... 11 Χρόνια, 11 Μήνες πριν #1436

garavelas έγραψε:
Στα 25 χιλιόμετρα από το Άργος Ορεστικό...

spilaio.png

Θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας.
Θέσεις περιορισμένες...
ΥΓ. Το copyright των 2 παραπάνω φωτογραφιών μετά την εξόρμηση.
Δεν ξεχνάμε κανέναν!

Η εξόρμηση στο σπήλαιο των φωτογραφιών θα πραγματοποιηθεί την Μεγάλη Πέμπτη.
Το ραντεβού είναι για τις 8.30 το πρωί στο γνωστό μέρος.
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όσοι έκαναν τουλάχιστον τρία ποστάκια την τελευταία εβδομάδα.

Το θέμα επανέρχεται στη σωστή ροή κι όποιος το εκτροχιάσει πάλι, να περάσει με τον κηδεμόνα του την επόμενη Τρίτη από το γραφείο.
Giannoulis βάζε τόνους στα κείμενά σου.
  • admin
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 60
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.36 δευτερόλεπτα