Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος!

Απ:Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος! 9 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #1057

Μην ακούτε κανέναν. Η cyberότσαρκα είναι εδώ ενωμένη δυνατή!
Όχι όπως ήταν πέρυσι, ούτε όπως ήταν πρόπερσι. Χαίρω πόλυ, άλλωστε για χρόνο μιλάμε εδώ και όλοι μας πολύ καλά γνωρίζουμε το ότι τίποτα δεν μένει ανέπαφο από το πέρασμα του χρόνου. Άνθρωποι, αντικείμενα, καταστάσεις, ιστοσελίδες...
Όλα κάνουν έναν κύκλο λοιπόν. Πρόκειται για κάτι το ομολογουμένως οδυνηρό αλλά συνάμα υγειές.
Η σελίδα μας κάνει τον κύκλο της όπως και η ζωή.
Και σίγουρα όταν σε περιόδους πεσμένες το μαγαζί "χτυπάει" τριψήφιους επισκέπτες αυτό είναι κάτι το, αν μη τι άλλο, αισιόδοξο. Γιατί όταν η ομάδα πάρει πάλι τα πάνω της -που θα τα πάρει- μία νέα ημέρα θα ανατείλει για την cyberότσαρκα.
Πάω για ξεκούραση ώστε να επανέλθω αύριο φρέσκος στο πόστινγκ. Αυτό που μόλις έκανα ήταν ομολογουμένως ποστ αλλά συνάμα σπαμ.
Απλά έσκασε μύτη το σκουπιδιάρικο από κάτω και κάνει κανά τεταρτάκι να τα μάσει όλα για να ηρεμήσει, έπρεπε κάπως να την παλέψω.
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
ΑΘ10

Απ:Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος! 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #1073

Είχα ετοιμάσει που λέτε ένα κείμενο τεράστιο για να το ποστάρω εδώ μέσα με αφορμή τον ερχομό του Νοέμβρη αλλά τελικά προτίμησα μία πολύ light έκδοση για να σπάσω το ρόδι για τον τρέχοντα μήνα μέσα στο φόρουμ της σελίδας μας...

november2010.JPG

Μεταξύ άλλων αναφερόμουν στις εκλογές που έχουν γίνει από μόνες τους αυτοδιοικητικές σύμφωνα με τα μεγάλα μέσα ενημέρωσης (δεν είναι πλέον εκλογές για την διευρυμένη τοπική αυτοδιοίκηση αλλά έχουν πάρει οι εκλογές πρωτοβουλία κι έχουν αρχίσει να αυτοδιοικούνται), στον Νοέμβριο που ονομάζεται και Χαμένος, στο χειμερινό ηλιοστάσιο, στο facebook και στους σοσια-ληστές, στο παρκάρισμα και στην γκανιότα της πολιτικής, στις αθλητικές φυλλάδες που κυκλοφορούν στην Ελλάδα και στους διαιτητές που βάλαμε να μας σφυρίζουν ακόμα και στις αλάνες μας, στα μαγειρέματα της τηλεόρασης (έχουμε γεμίσει επιστήμονες της μαγειρικής), στις συντάξεις και στο πηγμένο γάλα, μέχρι και στους φωστήρες που πήραν τη βόμβα από το Μέγαρο Μαξίμου και την μετέφεραν για εξουδετέρωση στη Βουλή... Τι δεν εκκένωναν την Ακρόπολη για να εξουδετερώσουν την βόμβα εκεί πάνω για να τους βλέπουμε εμείς από κάτω και να τους καμαρώνουμε; Έλεος... Ούτε να γελάσουμε δεν μπορούμε πλέον με τα χάλια μας.
Όταν διάβασα σχεδόν ολοκληρωμένο το κείμενο, απογοητεύτηκα με τις διαπιστώσεις μου κι αποφάσισα να μην το ποστάρω καθόλου για δύο λόγους. Πρώτον διότι ήταν πολύ μεγάλο ακόμα και για τα δικά μου δεδομένα και δεύτερον γιατί τελικά αποφάσισα ότι προτιμώ τον ύπνο του δικαίου από το να ξυπνήσω δίπλα σε άλλους κοιμωμένους, στις παρακείμενες σε μένα κλίνες... Έτσι μου μάθανε και είναι δύσκολο να αλλάξω τώρα στα πνευματικά μου γεράματα. Έχω κάψει πολλά pixel στο κεφάλι μου για να βρω κάποιες στοιχειώδεις απαντήσεις σε απλά ερωτήματα και θέλω να κρατήσω λίγα για μελλοντική χρήση.

december2010.JPG

Δυστυχώς μάγκες μου, η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη κι αυτό είναι που μου τη δίνει περισσότερο καθώς έχουμε φτάσει στο σημείο να πιστεύουμε ότι είμαστε ικανοί να αλλάξουμε τον κόσμο όταν δεν είμαστε διατεθειμένοι να αλλάξουμε στο ελάχιστο εμείς οι ίδιοι, τις δικές μας συμπεριφορές και πρακτικές σε απλές περιπτώσεις που ξεχωρίζουνε έναν άνθρωπο από τα άλλα τετράποδα. Συγχωρήστε με για το ύφος μου αλλά έχουμε χάσει εντελώς τον προσανατολισμό μας και ουδείς νοιάζεται για το που πάμε. Αυτό βέβαια έχει και την πολύ αισιόδοξη πλευρά του αφού όταν δε σε νοιάζει που βρίσκεσαι, τότε δεν έχεις χαθεί. Όπου υπάρχει όμως διάχυτη αισιοδοξία, οι ευχάριστες εκπλήξεις σπανίζουν...

ianouarios2011.jpg

Καλό μήνα και καλή χρονιά!
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών

Απ:Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος! 9 Χρόνια, 8 Μήνες πριν #1074

Garavela γιατί επηρεάζεις αρνητικά τον κόσμο προ εκλογών;
Άσε μας να ρίξουμε ήσυχοι τη ψήφο μας και μετά γκρινιάζουμε και βρίζουμε όλοι μαζί!!!
  • LC_Digital_Art
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Άρχισε να μπουσουλάει
Digital Content Creations

Απ:Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος! 9 Χρόνια, 7 Μήνες πριν #1109

cyber2011.jpg

Προσεχώς τα καινούργια ημερολόγια...
  • LC_Digital_Art
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Άρχισε να μπουσουλάει
Digital Content Creations

Απ:Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος! 9 Χρόνια, 7 Μήνες πριν #1110

Ναι ναι ναι!!! Και η ατάκα βάση της φώτο:
Cyberotsarka! Σπάει αλυσίδες και νεύρα!!!
αχχαχαχααχ
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • STARTER!
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!

Απ: Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος! 7 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #1586

Cyberότσαρκα... Μικρές εξορμήσεις σε τόπους και ουτοπίες...

Κάθε εξόρμηση είναι κι ένα μικρό ταξίδι σε έναν τόπο αλλά ταυτόχρονα και σε μία ουτοπία (ου + τόπος). Ο τόπος είναι το πραγματικό και η ουτοπία το ιδεατό, όμως ανύπαρκτο. Τι ψάχνουμε να βρούμε λοιπόν κάθε φορά που ο παππούς του Ιορδάνη ετοιμάζει φραπέδες; Μάλλον τίποτα… Μπαίνουμε σαν τον Οδυσσέα σ’ ένα καράβι στα παράλια της Τροίας και ξεκινάμε να διασχίσουμε το Αιγαίο αγναντεύοντας κάποιον Όλυμπο. Το κύμα θα μας πετάξει κάποτε σε μια ξέρα κι εκεί θα μείνουμε… Στην καλύτερη περίπτωση, αν δεν αφήσουμε τα κοκαλάκια μας σε κάποια βραχονησίδα, θα φτάσουμε στη δική μας Αμερική όπου θα πρέπει όμως να αφαιρέσουμε από το μυαλό μας κάθε πιθανότητα επιστροφής…

Η παραπάνω προσέγγιση των εξορμήσεων, συμπεριλαμβανομένων και αυτών του διαδικτύου, είναι μάλλον απαισιόδοξη διότι η Ιθάκη πάντα έμοιαζε με την Ουτοπία. Ποτέ δεν φτάσαμε εκεί… Το ταξίδι μας έμεινε.
Είτε ταξιδεύουμε λοιπόν με καράβι όπως ο Οδυσσέας, είτε ταξιδεύουμε με τραυματισμένο vitara όπως ο garavelas, είτε ταξιδεύουμε με firefox και chrome όπως κάνεις εσύ τώρα που διαβάζεις το παρόν ποστάκι, στην Ιθάκη δεν θα φτάσουμε ποτέ γιατί πολύ απλά, Ιθάκη δεν υπήρξε ποτέ… Ήταν στη σφαίρα της φαντασίας του πρώτου μεγάλου «παραμυθά» της ιστορίας, του Ομήρου. Ένα παραμύθι είναι λοιπόν και η Cyberότσαρκα, μικρό για τους φίλους της σελίδας μας, μεγαλύτερο για μας που το γράφουμε. Το τέλος του δεν το γνωρίζει κανείς…

Σήμερα που λέτε, με το παρόν ποστάκιον, συμπλήρωσα 400 δημοσιεύσεις μέσα στο φόρουμ της σελίδας μας, κλείνοντας ουσιαστικά ένα κύκλο.

400.png

Κι εξηγώ…
Φτιάχνοντας μέσα στο μυαλό μου διαδικτυακούς κύκλους κι επηρεασμένος από τους κύκλους της ζωής αλλά και από την τοπογραφία, κοινωνός της οποίας μου έλαχε στη ζωή μου να γίνω κι εγώ, αποφάσισα ότι ένας διαδικτυακός κύκλος ισούται με 400 ποστάκια. Κι εξηγώ την αλληλουχία των συλλογισμών…

Η συνηθέστερη μονάδα μέτρησης γωνιών στην τοπογραφία είναι ο βαθμός.
Ένας βαθμός είναι το 1/400 του κύκλου. Ένας κύκλος επομένως έχει 400 βαθμούς.
Και για να γίνω πιο κατανοητός σε ότι έχει να κάνει με την μονάδα μέτρησης που ονομάζεται βαθμός, επειδή στο σχολείο μας έμαθαν να μετράμε τις γωνίες σε μοίρες, έχουμε και λέμε:

Στο σχολείο: 1 κύκλος = 360 μοίρες
Στην τοπογραφία όμως: 1 κύκλος = 400 βαθμοί
Άρα: 1 κύκλος = 360 μοίρες = 400 βαθμοί

Κι εμβαθύνω…
Στο σχολείο: 1 ορθή γωνία = 90 μοίρες
Στην τοπογραφία όμως: 1 ορθή γωνία = 100 βαθμοί
Άρα: 1 ορθή γωνία = 90 μοίρες = 100 βαθμοί

Επομένως οι 400 βαθμοί ισοδυναμούν με μία πλήρη περιφορά, δηλαδή με έναν κύκλο. Από τώρα λοιπόν, κι επειδή έτσι με βόλεψε, και τα 400 ποστάκια αντιστοίχως ισοδυναμούν με έναν κύκλο, κύκλο όμως διαδικτυακό.
Άρα σήμερα που συμπλήρωσα 400 ποστάκια εντός του φόρουμ, επέστρεψα στο σημείο από όπου ξεκίνησα πριν από 5 χρόνια και ξαναμπαίνω στη θερμοκοιτίδα…
Κι επειδή δεν είναι η καταλληλότερη ώρα για περισσότερους βαθμούς, περισσότερες μοίρες, Ιθάκες και τα σχετικά, μπείτε και γράψτε τίποτα και στο φόρουμ γιατί θα σας πάρει ο διάολος τον Zuckerberg και τη μαλακία που κατέστρεψε το διαδίκτυο…

ΥΓ. Θα φύγω ρε και θα με ζητάτε ρε και θα παραπονιέστε ρε! Έτσι κι αλλιώς όμως, όλα είναι προσωπικές οπτασίες…

• garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ: Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος! 7 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #1587

ότι θα μετρούσαμε τα g στα posts ποιος θα μου το 'λεγε..είδες οι τοπόγραφοι..ήθελε έμπνευση

ΤΟ εργαλείο..
leica.jpg
  • billkos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Στέκεται όρθιος

Απ: Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος! 7 Χρόνια, 4 Μήνες πριν #1590

blasted_tree.png
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ: Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος! 7 Χρόνια, 4 Μήνες πριν #1591

nonblastedtree.jpg
  • billkos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Στέκεται όρθιος

Απ: Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος! 7 Χρόνια, 4 Μήνες πριν #1592

aragmatree.png

• billkos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Στέκεται όρθιος

Απ: Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος! 7 Χρόνια, 4 Μήνες πριν #1593

Billkos με προκαλείς απρόσμενα και μάλλον ευχάριστα…
Έχω καιρό να "αντιπαρατεθώ" εδώ μέσα με κάποιον, ομολογώ ότι μου έχει λείψει, αλλά έχω χάσει τη φόρμα μου καθώς έχει πέσει πολύ ησυχία στο φόρουμ στη μ.F.* εποχή. Στην κλίμακα της γραφικότητας έχω ξεπεράσει προ πολλού τον κουνιάδο μου και τον karana που κάποτε πηγαίναμε στήθος με στήθος, κάνω πλέον πρωταθλητισμό, όμως ακόμα και σήμερα συνεχίζω να καλώ πίσω τα απολωλότα πρόβατα που χειμάζουν σε άλλη στάνη, ξένη και παγερή.
Ήμουνα μόνος μου και με τη δική σου αναπάντεχη παρουσία γίναμε δυο. Περιμένω να δω πότε θα γίνουμε τρεις. Για χίλιους δεκατρείς δεν το συζητώ. ΠΑΣΟΚ είμαστε; Αν και τον τελευταίο καιρό κι αυτοί το πάνε αντίστροφα σαν κι εμάς. Μείνανε δυο, μείνανε τρεις κι ήτανε χίλιοι δεκατρείς…

prioni.png

Δεν θέλω και πολύ να βάλω φωτιά και να τα κάψω όλα και να μείνουν μόνο οι στάχτες από το δέντρο. Σαν το Σαμουήλ στο Κούγκι ένα πράμα… Έχουν αρχίσει να μου τελειώνουν και τα ξύλα στο σπίτι και το δέντρο της Cyberότσαρκας θα φτάσει για κανά δυο βδομάδες σίγουρα. Λοιπόν, χαλάρωσε λίγο, ρίξε καμιά καλή ιδέα για τσάρκα ή νέο λογότυπο, γιατί σε βλέπω πρώτο θέμα στο επόμενο φύλλο του εξορμηστή…

* μ.F.: μετά Facebook
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ: Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος! 7 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #1614

Εγώ λέω να το κάνουμε έτσι.
Και αυτός να είναι ή ο garavelas ή ο billkos.
Σαν δεν ντρέπεστε λέω εγώ λίγο!!!!
χαχαχαχαχαχααχ

blasted_tree_nio.png

Υ.Γ: Ωραίο avatar του billkos. Ο Αντρέας ο άνεργος!
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • STARTER!
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!

Απ: Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος! 7 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #1618

Αφίσα για την καφετέρια ενός φίλου που επιχείρησα να κάνω πριν από τέσσερα χρόνια. Με μότο κλεμμένο από την υπογραφή του γκαραβέλα:

afisa.jpg

την ίδια περίπου περίοδο ο ψηλός στο σπίτι μου στη θεσσαλονίκη να χάφτει:

100_1178.JPG

έτσι για να νοιώσουμε λιγάκι πως πέρασαν τα χρόνια και να επαναφέρω σε πιο νορμάλ τροχιά το τόπικ... κάνοντας καθαριότητα στον υπολογιστή βρήκα αρχεία που δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη τους. πολύ τραγικά μούτρα ήμασταν κάποτε!
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
ΑΘ10

Απ: Χρόνος... Οδοιπορικό δίχως τέλος! 4 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #1969

Ανάδυσις 6 ακριβώς χρόνια μετά!
Έτσι για την παρέα κι επειδή ο Φεβρουάριος είναι ο αγαπημένος μου μήνας μετά τον Μάιο...

garavelas στις 01/02/2010 έγραψε:
Με τον χρόνο πάντα είχα πρόβλημα...
Και δεν είχε να κάνει με το αν προλάβαινα ή δεν προλάβαινα κάτι.
Είχα πρόβλημα με την ερμηνεία του...
Τι εννοούμε όταν λέμε τώρα, πριν, ύστερα, τότε, μετά, προχθές ή μεθαύριο;
Τι σημαίνει σύγχρονο και τι ετεροχρονισμένο;
Η απάντηση θα μπορούσε να είναι πολύ εύκολη...
Ο χρόνος κυλάει από το παρελθόν στο μέλλον και από το πριν στο μετά.
Πότε ξεκίνησε όμως; Που βρισκόμαστε εμείς σήμερα και πότε θα τελειώσει;
Και πως τον μετράμε ή πως αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος το πέρασμά του;
Θα μπορούσε να περιγραφεί σχηματικά;
Αν κάτι συμβαίνει τώρα για εμάς, είναι σίγουρο ότι συμβαίνει και για τους άλλους;
Τι εννοούμε όταν λέμε ταυτόχρονα;
Τι είναι παλιό και τι καινούργιο;
Υπάρχει περίπτωση ο χρόνος να κάνει κύκλους και να επαναλαμβάνεται;
Τι σημαίνει χρόνος στην καθημερινότητά μας, στην φυσική, στην φιλοσοφία και τι στο διαδίκτυο;

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν, μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό, καθώς βιάζομαι και το θέμα το θεωρώ ανεξάντλητο, όπως και μονοσήμαντα απλό. Έχει να κάνει με το πως αντιλαμβάνεται κάποιος τον κόσμο στον οποίο ζει αλλά και τον κόσμο τον δικό του. Το μέσα με το έξω και τις παράλληλες ιστορίες...
Άνοιξα αυτό το θέμα με αφορμή το τρίσεκτο έτος* που διανύουμε (βλέπε φωτό), αν και γνωρίζω εκ των προτέρων ότι ο χρόνος δεν μπορεί να περιγραφεί ως ένα φυσικό χειροπιαστό μέγεθος.
Το που θα καταλήξει ή δεν θα καταλήξει αυτή η συζήτηση, θα το δείξει ο καιρός.
Χρόνο στη διάθεσή μας, έχουμε...
Ή μήπως όχι;

* Τρίσεκτο έτος: Το έτος του οποίου, ο μήνας Φεβρουάριος, έχει 30 ημέρες (το 2010 είναι τέτοιο!). Είναι η νέα μεγάλη ανακάλυψη της Cyberότσαρκας, λεπτομέρειες και στοιχεία της οποίας όταν θα δημοσιεύσουμε, ακόμα και μεγάλοι επιστήμονες της Φυσικής, θα σηκώσουν τα χέρια ψηλά!

Όσοι επιθυμούν να επιστρέψουν πίσω τα συλλεκτικά τρίσεκτα ημερολόγια της Cyberότσαρκας, ας επικοινωνήσουν απ’ευθείας με τον αρχηγό. Εγώ δεν προλαβαίνω!
Όσο για τα λεφτά σας, μην ελπίζετε... Δεν πρόκειται να τα πάρετε πίσω!

ΥΓ1. Τι σχέση μπορεί να έχουν οι νόμοι του Μέρφυ με τον χρόνο και τη μέτρησή του;
Όλες οι απαντήσεις εδώ μέσα, όταν και άμα...

Ο Νόμος της Σχετικότητας του Ballance:
Το πόσο διαρκεί ένα λεπτό της ώρας εξαρτάται από ποια μεριά της πόρτας της τουαλέτας βρίσκεσαι...

ΥΓ2. Καλό μήνα σε όλους!

ΥΓ. Και με ζέστη και με κρύο...
psilos_rain.jpg

psilos_kos.jpg
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.59 δευτερόλεπτα