Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Χωριό φάντασμα Σφήκα

Χωριό φάντασμα Σφήκα 12 Χρόνια, 1 Μήνας πριν #1414

Καλημέρα στα αγαπημένα μου μέλη της cyberότσαρκας.
Ανακάλυψα τυχαία στο google earth το "κάποτε" χωριό Σφήκα που είναι στον Νομό Φλωρίνης κοντά στις Πρέσπες.
Πολύ κοντά στο χωριό Κώτας/Κώττας/Κότας/Κόττας(όταν αποφασίσουν πως είναι κανονικά)
Πάρτε και ένα μικρό δείγμα.
www.panoramio.com/photo/42805245?source=...ferrer=kh.google.com
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • STARTER!
  • Δημοσιεύσεις: 265
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!

Απ: Χωριό φάντασμα Σφήκα 12 Χρόνια, 1 Μήνας πριν #1416

Συμπτωματικά, χθες είχα μια συζήτηση με έναν κύριο με ηλικία κοντά στα 60 και καταγωγή από εκείνα τα μέρη, ο οποίος μου έλεγε για το εν λόγω χωριό και συμπλήρωσε ότι γνωρίζει εκεί κοντά και μια τρύπα που δεν χωράει να μπει άνθρωπος και μόνο το πείραμα της πέτρας είχε κάνει με κάποιους φίλους του όταν ήταν πιτσιρικάδες για να διαπιστώσουν αν έχει βάθος. Η εκτίμησή του είναι ότι ίσως μέσα στο σκοτάδι κρύβεται κάτι καλό και μου πρότεινε να εξορμήσουμε όλοι μαζί μέσα στο Πάσχα. Όταν τον ρώτησα αν θυμάται που ακριβώς βρίσκεται η τρύπα, μου ανέφερε μία έκταση το πολύ ενός στρέμματος, επομένως, θα είναι μάλλον εύκολος ο εντοπισμός. Τον συγκεκριμένο κύριο τον γνωρίζετε όλοι οι συνεξορμηστές αλλά για ευνόητους λόγους δεν γράφω το όνομά του. Μου επιβεβαίωσε επίσης την ύπαρξη της σπηλιάς που δύο φορές δεν καταφέραμε να βρούμε, απέναντι από τα Κορέστεια και πάνω από τον Γάβρο, όταν ψάχναμε και για την βουβουζέλα με τα γνωστά επακόλουθα.
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών
  • Δημοσιεύσεις: 596

Απ: Χωριό φάντασμα Σφήκα 12 Χρόνια, 1 Μήνας πριν #1418

Να περιμένουμε τότε περισσότερες πληροφορίες και φωτογραφίες...
  • paschoual
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μπήκε στη θερμοκοιτίδα
  • Δημοσιεύσεις: 6
Τα γούστα και οι βλακίες πληρώνονται ακριβά, γιατί όχι, μια ζωή την έχουμε...

Απ: Χωριό φάντασμα Σφήκα 12 Χρόνια πριν #1440

Αγαπητέ paschoual να σε καλωσορίσω κι εγώ με τη σειρά μου, έστω και καθυστερημένα, στη διαδικτυακή μας παρέα (βασικά μόνος μου είμαι εδώ μέσα) και να σου ευχηθώ καλή διαμονή.

Στη Σφήκα (ή Μπέσφινα με το παλιό) πήγαμε πριν από λίγες ημέρες για μια πρώτη αναγνωριστική εξόρμηση κι αυτό που είδαμε ήταν τα χορταριασμένα ερείπια ενός άλλοτε μεγάλου χωριού που δεν θυμίζουν σε τίποτα την εποχή που άνθρωποι περπατούσαν στα καλντερίμια του. Το μόνο που σώζεται σήμερα όρθιο είναι η εκκλησία του χωριού, η στέγη της οποίας έχει καταρρεύσει πριν από πολλά χρόνια. Εντός της εκκλησίας έχει διασωθεί μόλις μία αγιογραφία για να σπάει ίσως τη μονοτονία της εγκατάλειψης και της βουβαμάρας.

ekklhsia_sfikas.jpg

Στο χωριό θα επιστρέψουμε σύντομα για να ψάξουμε την τρύπα που αναφέρεται σε προηγούμενη δημοσίευση και για να γνωρίσουμε καλύτερα την ευρύτερη περιοχή.
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών
  • Δημοσιεύσεις: 596
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.17 δευτερόλεπτα