Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Απομυθοποίηση ή καλλιτεχνική αδεία ;

Απομυθοποίηση ή καλλιτεχνική αδεία ; 11 Χρόνια, 4 Μήνες πριν #333

Ο ιερός ναός Αγίας Παρασκευής μέσα στην πόλη της Σιάτιστας κρύβει και αυτός τα μυστικά του...

100_2524.jpg

Συνδυάζει στις αγιογραφίες του αρχαίους Έλληνες με μορφές του χριστιανισμού. Όπως επίσης δίνει και μία εκδοχή για την δημιουργία του κόσμου που για πολλούς θρησκόληπτους μπορεί να θεωρηθεί ταμπού. Και όσο και αν σας φαίνεται παράξενο δεν είναι ο μόνος ναός που απεικονίζει πρόσωπα και καταστάσεις για τις οι οποίες οι πιο πολλοί πιστεύουν ότι η ορθόδοξη εκκλησία εναντιώνεται...
Απομυθοποιούνται έτσι οι σχέσεις αρχαίας Ελλάδας - χριστιανικής Εκκλησίας ή απλώς πρόκειται για μία στραβοπινελιά του καλλιτέχνη - αγιογράφου;
Περιμένουμε προτάσεις επί του θέματος. Αν έχετε δει ή ακούσει για κάτι παρόμοιο μην διαστάσετε...
Σύντομα πιστεύω να δούμε περισσότερα επί του θέματος με κάποιο άρθρο.

*Ο εν λόγω ναός εικονογραφήθηκε στα τέλη του 17ου αιώνα.
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
ΑΘ10

Απ: Απομυθοποίηση ή καλλιτεχνική αδεία ; 9 Χρόνια, 2 Μήνες πριν #1230

Είναι μία εκκλησία την οποία θέλω να επισκεφθώ οπωσδήποτε.
Γνωρίζω ότι αντίστοιχες τοιχογραφίες με αυτές της Αγίας Παρασκευής Σιατίστης υπάρχουν σε μονή του Αγίου Όρους.
Το θέμα έχει χαθεί με τον καιρό, ίσως λόγω του τίτλου που έχει, ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο καθώς εξιτάρει τη φαντασία και το καλύπτει μυστήριο.
Είναι τόσα πολλά τα ερωτήματα που γεννώνται και χρήζουν μελέτης και ανάλυσης.
Υποθέτω ότι θα υπάρχει και σχετική βιβλιογραφία που θα ασχολείται με το θέμα αλλά που να τη βρει κανείς...
Νομίζω ότι μια δεύτερη εξόρμηση επιβάλλεται, με τη συμμετοχή περισσοτέρων.

ΕΔΩ το σχετικό άρθρο.
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών

Απ: Απομυθοποίηση ή καλλιτεχνική αδεία ; 8 Χρόνια πριν #1517

Λοιπόν μάγκες…
Απαιτώ να πάρω κι εγώ βραβείο σαν τον Φοίβο για τα 5 χρόνια προσφοράς μου στη Cyberότσαρκα. Κι αυτό λέω να γίνει φέτος το καλοκαίρι διότι βαριέμαι να τσαρκάρω άλλα δεκαπέντε χρόνια για να συμπληρώσω κι εγώ εικοσαετία όπως ο Φοίβος. Ίσως έτσι πάρω απόφαση να βγω επιτέλους και στη σύνταξη και αρχίσω να πηγαίνω μόνο για τσάι και σαλέπι. Με τη σύνταξή μου, σκέφτομαι, να σας κάνω δώρο κι αυτή την αναθεματισμένη σημαία που τόσα χρόνια την ακούω αλλά μόνο ο Τσακ Νόρις την έχει δει και ίσως και ο τρελός επιστήμονας από τη Ζώνη.
Ετοιμάστε λοιπόν το βραβείο για να το δείχνω και μια μέρα στα εγγόνια μου όταν θα ξεκινάνε Cyberότσαρκα για τη Σελήνη για να μάθουν τι βρίσκεται στη σκοτεινή και αθέατη πλευρά της.

Και συνεχίζω...

Η Αγία Παρασκευή δεν είναι ο μοναδικός ναός στη Σιάτιστα όπου στις αγιογραφίες εικονίζονται αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι. Το ίδιο ισχύει και για την εκκλησία του Προφήτη Ηλία που βρίσκεται κι αυτός μέσα στην πόλη. Είναι κτισμένος περίπου την ίδια εποχή με την Αγία Παρασκευή αλλά μεταγενέστερος. Ο Προφήτης Ηλίας όμως έχει υποστεί ζημιές από σεισμούς και ανοίγει μία φορά το χρόνο για τους πιστούς (λογικά στις 20 Ιουλίου). Είναι μια καλή ευκαιρία να αφήσουμε για λίγο τις κορυφές και τα υψόμετρα και να αρχίσουμε να ετοιμάζουμε και το άρθρο με τις σπάνιες και ιδιαίτερες αγιογραφίες που έχουμε συναντήσει σε ναούς της περιοχής μας.

profitis_hlias_siatista.jpg

photo by aponim
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.26 δευτερόλεπτα