Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Ψηφιδωτό καλά θαμμένο.

Ψηφιδωτό καλά θαμμένο. 11 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #448

Μετά από κάποιες συζητήσεις που κάναμε τώρα τελευταία, ανάμεσα στο Άργος Ορεστικό και το Αμπελοχώρι στην περιοχή με τις μηλιές είχε βρεθεί πριν αρκετά χρόνια ένα ψηφιδωτό με ένα παγώνι.
Το έβγαλαν κάποιες φωτογραφίες (ασπρόμαυρες λόγω εποχής) αλλά μετά το ξανασκέπασαν.
Πού είναι; Γιατί το θάψανε ξανά; Μήπως ήρθε ο καιρός να κάνουμε κάτι για αυτό;
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • STARTER!
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!

Απ:Ψηφιδωτό καλά θαμμένο. 11 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #458

Έψαξα λίγο γι αυτό (να'ναι καλά το google ) βρήκα ενα άρθρο το οποίο αναφέρεται κατά πάσα πιθανότητα στο συγκεκριμένο ψηφιδωτό.. Λέει λοιπόν:

" Δάπεδο ψηφιδωτό- Εργοστάσια πλινθοποιίας- Άργος Ορεστικό

Στις αρχές της δεκαετίας του `60 βρέθηκε και ένα άλλο ψηφιδωτό δάπεδο κατά τη διάρκεια εκσκαφών που διενεργούσαν τα εργοστάσια πλινθοποιίας με παραστάσεις πτηνών. Φαίνεται ότι το ψηφιδωτό αυτό αποτελούσε το δάπεδο ρωμαϊκής έπαυλης."

Αν ενδιαφέρεστε, η πηγή είναι: www.argosorestiko.gr/gr/content/show/&tid=171

Από κει και πέρα οι ντόπιοι κατι παραπάνω θα ξέρουν!
Φιλικά
mia
  • mia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Άρχισε να μπουσουλάει

Απ:Ψηφιδωτό καλά θαμμένο. 11 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #462

Δεν χρειάζεται ρε mia να κουράζεσαι, ψάχνοντας πληροφορίες στο διαδίκτυο, για το ψηφιδωτό της πόλης μας.
Εμείς εδώ τι κάνουμε;
Έχουμε μεγάλους εξερευνητές στην παρέα μας όπως τον κύριο Nio, ο οποίος προ τριημέρου δήλωσε ότι χτένισε το διαδίκτυο αλλά δεν βρήκε πουθενά αναφορά για το ψηφιδωτό με το παγώνι.
Ότι η σημείωσή σου οδηγεί στην πρώτη σελίδα στην οποία θα έπρεπε να ψάξει ο Κολόμβος μας (στη σελίδα του δήμου του Άργους Ορεστικού δηλαδή), είναι απλώς μία σατανική σύμπτωση.
Κι όσο για τους ντόπιους που λες, ότι κάτι παραπάνω θα ξέρουν, που να τους βρίσκεις τέτοια ώρα...
Μήπως γνωρίζεις εσύ κάποιον από το Άργος Ορεστικό να μας τον συστήσεις;

xroupistar.jpg

ΥΓ.
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών

Απ:Ψηφιδωτό καλά θαμμένο. 11 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #463

Δάπεδο ψηφιδωτό- Εργοστάσια πλινθοποιίας- Άργος Ορεστικό (Κοντά στο 4ο Δημοτικό)
^^Το συγκεκριμένο ψηφιδωτό έχει έναν αετό (από ότι μου είπαν σήμερα) και το έχουν πάρει σε ένα μουσείο στην Βεργίνα.

Εμείς ψάχνουμε στην περιοχή πέρα από το ποτάμι με τα λεγόμενα του κύριου "Boss" στην περιοχή με τις μηλιές και μας δείχνει ένα παγώνι.
Το συγκεκριμένο το έβγαλαν φωτογραφίες και μετά το ξανασκεπάσαν.

Υ.Γ: Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου κύριε Garavela Damiane.
Υ.Γ: Καλά κάνει η Mia και ψάχνει γιατί άμα δεν το έβλεπε αυτό μπορεί να κάναμε και κανένα λάθος.
  • Nio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • STARTER!
Δείξε μου τις τσάρκες σου...
...να σου πω ποιος είσαι!
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.35 δευτερόλεπτα