Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Δενδροφύτευση στον καμμένο Γράμμο

Δενδροφύτευση στον καμμένο Γράμμο 10 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #843

200x150_images_stories_teleytaia_nea_gk.jpg

Ο Γράμμος μας, όπως οι περισσότεροι αν όχι όλοι θα γνωρίζετε, έχασε ένα καθόλου αμελητέο κομμάτι του πρασίνου του από μία μεγάλη πυρκαγιά το καλοκαίρι του 2007.
Που να'ξερε το καημένο το βουνό πριν 60 χρόνια ότι τα βάσανα του δεν τελείωσαν...
Αυτό που θέλω να προτείνω το έχετε ήδη διαβάσει στον τίτλο του thread: Δενδροφύτευση!
Είτε να βοηθήσουμε με επίσημη* παρουσία σε μία τέτοια προσπάθεια εφόσον λάβει χώρα από κάποιον φορέα (έχω την αίσθηση πως κάτι έχει κάνει στο παρελθόν ο δήμος Νεστορίου) είτε να δούμε τις προοπτικές να ξεκινήσουμε εμείς οι ίδιοι μία κινητοποίηση.
Δεν ξέρω αν το δεύτερο είναι εφικτό, πολύ θα ήθελα όμως να το μάθω και πιστεύω πως δεν είναι πολύ δύσκολο καθώς όλες οι νομαρχιακές αυτοδιοικήσεις έχουν "Τμήμα Δασών". Δύσκολο όμως θα είναι να το οργανώσουμε γι'αυτό και θα ήταν χρήσιμο το να ξεκινήσουμε μία τέτοια συζήτηση-αφύπνιση μεταξύ των μελών της σελίδας για αυτόν τον σκοπό. Οι νάρκες, η μεταφορά, το κόστος, το είδος της βλάστησης, τα μέσα, το ανθρώπινο δυναμικό... Οι παράμετροι με ζαλίζουν αλλά ευελπιστώ να βγει κάτι καλό από την πρόταση αυτή. Η δενδροφύτευση σαν δραστηριότητα είναι από τις πιο δημιουργικές που βοηθούν άμεσα το περιβάλλον χωρίς μεσάζοντες και θεωρητικές προσεγγίσεις γι'αυτό και (μαζί με την ανακύκλωση) την θεωρώ 100% ωφέλιμη και αποτελεσματική.

*Δεν εννοώ κοστούμια. Ούτε γραφειοκρατείες. Αυτά στην cyberότσαρκα εκ των πραγμάτων δεν υφίστανται. Επίσημη ως προς το να υπάρξει ενημέρωση μέσω της σελίδας και ολομέλεια στην παρουσία μας εκεί.

Διαβάστε σχετικά με τον καμμένο Γράμμο στο σκονισμένο μας θεματάκι εδώ.
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
ΑΘ10
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.19 δευτερόλεπτα