Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Σπήλαιο Ηφαίστου στην Καστοριά...

Σπήλαιο Ηφαίστου στην Καστοριά... 10 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #1739

Χαιρετώ όλα τα μέλη της Cyberotsarkas..

Έχω πάρα πολύ καιρό να γράψω κάτι στο forum αλλά ήρθε επιτέλους η ώρα να το κάνω..Και το κάνω για δύο λόγους:

1ον) Προς απάντηση στον φίλτατο γκαραβέλα ( γκρίκλις δεν γράφω και οφείλω να πω ότι απογοητεύομαι που σχεδόν όλα τα μέλη της cyberotsarkas έχουν ψευδώνυμα στα γκρίκλις....) , ο οποίος έχει απογοητευτεί πολύ από τη νεολαία του ιστότοπου..Γκαραβέλα η cyberotsrka δεν θα πεθάνει ποτέ..Ο Ψηλός θα τη σώσει! Κάτω ο Τούλιας !!! (Ωχ μου ξέφυγε αυτό..)

και

2ον) Διότι διάβασα κάτι πολύ ενδιαφέρον , το οποίο θέλω να ερευνήσω..

Για να πω την αλήθεια πρώτη φορά για τον θρύλο που θα αναφέρω παρακάτω άκουσα από τον Στέργιο (τον Μεγάλο) πρόσφατα και είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω..

Πρόκειται για τον θρύλο των Πηγάδιων !!!

Σύμφωνα με τον θρύλο , στην περιοχή πίσω από το σημερινό Δημαρχείο υπάρχει μία υπόγεια είσοδος σε ένα σπήλαιο το οποίο λένε ότι πλέον έχει κλείσει , μέσα στο οποίο ζούσαν οι ''Πηγάδιοι''..Δεν θέλω να πλατειάσω άλλο , για αυτό παραθέτω έναν από τους συνδέσμους που βρήκα σχετικά με το θέμα : www.mpetskas.gr/2012/02/blog-post_9362.html , ώστε να το διαβάσετε.

Αν και πρόκειται απλά για έναν θρύλο πιστεύω ότι πρέπει να ερευνηθεί ...γιατί αυτό κάνει η cyberotsarka..ψάχνει και πάει σε μέρη που δεν μπορούν να πάνε άλλοι !

Περιμένω άμεση απάντηση από όλα τα ρεμάλια του site..Ξεκολλήστε πλέον από το φατσοβιβλίο και βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει..ερευνήστε !! (Μόλις με αγάπησε ο γκαραβέλας...)
  • Στερ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μπήκε στη θερμοκοιτίδα
  • Δημοσιεύσεις: 9
Aν όχι τώρα..πότε; Αν όχι εμείς..ποιοι;

Απ: Σπήλαιο Ηφαίστου στην Καστοριά... 10 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #1740

Στερ έγραψε:
Περιμένω άμεση απάντηση από όλα τα ρεμάλια του site...




ΥΓ1. Αρχική Πηγή

ΥΓ2. Κούφια Γη και Αποδείξεις - Ολόκληρη η Αλήθεια
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών
  • Δημοσιεύσεις: 596

Απ: Σπήλαιο Ηφαίστου στην Καστοριά... 10 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #1744

Ωραίος μύθος, σαφώς επηρεασμένος από το Άβαταρ του Τζέιμς Κάμερον
Πιστεύω πως πρέπει να διασταυρωθεί το όλο στόρυ από παλιούς καστοριανούς γιατί μπορεί να είναι και καμιά μούφα. Και λέγοντας "μούφα", δεν εννοώ φυσικά ότι μπορεί να μην υπήρξαν μπλε ανθρωπάκια (διότι φυσικά και δεν υπήρξαν ποτέ!), εννοώ το ενδεχόμενο να μην υπήρξε καν μύθος ποτέ και να τον εμπνεύστηκαν ιντερνετάκηδες για να τραβήξουν το ενδιαφέρον.
Λίγο με ξυνίζει η περιγραφή της τοποθεσίας που είναι αρκετά ασαφής και το πολύ γραμμικό στόρυ του μύθου.
Σε κάθε περίπτωση εάν κάτι τέτοιο ισχύει (ότι υπάρχει δλδ τέτοιος μύθος) αξίζει να ερευνηθεί. Ακούγεται πολύ ωραίο θέμα -και θα επανέλθουμε έτσι στην υπόγεια Καστοριά την οποία αφήσαμε νωρίς νωρίς στα συρτάρια- αν μπορέσει να υπάρξει και επιτόπια εξερεύνηση σε κάποιο σημείο.
Άρα για να βάλω το θέμα σε ένα καλούπι θα χρειαστούμε:
1) Καστοριανός ειδήμων επί του θέματος
2) Σύνδεση μύθου με τοποθεσία

ΥΓ1 Στερ ορίζεσαι αρχηγός του παραρτήματος της cyberότσαρκας στην πόλη της Καστοριάς άρα δε θέλω ανταρσίες, πλέον είσαι με το μέρος μου
ΥΓ2 "Κύριε Δρακουμέλ φτύστε τον Πηγάδιο από το στόμα σας μισό λεπτό να σας εξηγήσω.. Έχει γίνει ένα τραγικό λάθος..... "
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • Δημοσιεύσεις: 243
ΑΘ10

Απ: Σπήλαιο Ηφαίστου στην Καστοριά... 10 Χρόνια, 3 Μήνες πριν #1756

1ον Γιατί αρχίσατε όλοι ξαφνικά να γράφετε μανιωδώς στο φόρουμ? Τι τους έταξες Δαμιανέ? Δε σας προλαβαίνω
2ον Η κορυφή λέγεται Μπούτσι, όχι Βούτσι.
3ον Το συγκεκριμένο στόρυ με τους Πηγάδιους δεν το έχω ακούσει ποτέ. Το σημερινό δημαρχείο εννοεί ή το παλιό?
4ον Ωραίος ο Στερ
5ον Ξεκίνησε καλά η χρονιά για το παραφόρουμ της cyberoτσαρκας
  • billkos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Στέκεται όρθιος
  • Δημοσιεύσεις: 73
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.24 δευτερόλεπτα