Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Άνοιξη - Καλοκαίρι 2013

Άνοιξη - Καλοκαίρι 2013 11 Χρόνια, 2 Μήνες πριν #1562

Κουμπάρε, σου βρήκα μέρη όπου δεν έχουν εξεταστική...

grammos.jpg

smolikas.jpg

gkamila.jpg

astraka.jpg

tzoumerka.jpg
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών
  • Δημοσιεύσεις: 596

Απ: Άνοιξη - Καλοκαίρι 2013 10 Χρόνια, 11 Μήνες πριν #1646

stroggoula.jpg

Μιας που μίλησες γενικά για Τζουμέρκα να κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο τον στόχο: Στρογγούλα! Αν και δεν είναι η ψηλότερη κορυφή (2112μ με ψηλότερη το Καταφύδι στα 2494 αν θυμάμαι καλά) είναι η πιο εντυπωσιακή. Είναι η βόρεια άκρη των Τζουμέρκων μιας που η Κακαρδίτσα δεν ανήκει επισήμως στο σύμπλεγμα. Η ανάβαση -κοντά στις 2 ώρες- πρέπει να είναι σχετικά εύκολη και αν δεν με απατά η μνήμη μου το μονοπάτι ξεκινάει από ένα μοναστήρι κοντά στο χωριό Μελισσουργοί, από την αντίθετη πλευρά του βουνού που είναι τραβηγμένη η φωτογραφία (στη φώτο διακρίνονται τα Άγναντα).
Επίσης στα μαστ του φετινού καλοκαιριού θα βάλω το Σινιάτσικο καθώς επίσης και -τι άλλο- Γράμμο! Βιβλίο ορειβατών κλπ...
Και έτσι σαν χάρη επειδή τέλη καλοκαιριού μπαίνω στρατό, αγαπητοί μου συνεξορμηστές, αν βολέψει οικονομικά και χρονικά πάμε και μια Φωκίδα που λέει ο λόγος.. Α! και ένα Άγιον Όρος! Α! και Μύτικα! Α! και Όντρια! Και εντάξει η Γκαμήλα μέσα στην άνοιξη πρέπει να θεωρείται δεδομένη πιστεύω...
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • Δημοσιεύσεις: 243
ΑΘ10

Απ: Άνοιξη - Καλοκαίρι 2013 10 Χρόνια, 11 Μήνες πριν #1650

Πολύ ωραία η φωτογραφία που ανέβασες αρχηγέ…
Από τις ομορφότερες που υπάρχουν μέσα στη σελίδα. Και γράφω ανέβασες γιατί δεν υπάρχει περίπτωση εσύ να έβγαλες τόσο ωραία φωτογραφία…
Είμαι μέσα για Φωκίδα με την προϋπόθεση ότι θα πατήσουμε την κορυφή της Γκιώνας στην πρώτη και αναγνωριστική ταυτόχρονα εξόρμηση. Για δεύτερη τσάρκα τόσο μακριά λίγο δύσκολο το κόβω. Αυτή η εξόρμηση όμως θα πρέπει να οργανωθεί σωστά μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια.
Στα Τζουμέρκα οπωσδήποτε θα ξαναπάμε σύντομα.
Επιτυχημένο εξορμηστικά θα είναι κατά τη γνώμη μου το καλοκαίρι του 2013 αν και εφόσον έχουμε πατήσει, τουλάχιστον σε Γκαμήλα, Σινιάτσικο και Καταφίδι ή Κακαρδίτσα. Ο Μύτικας είναι ξεχωριστή περίπτωση.
Έτσι ώστε το καλοκαίρι του 2014 να «τελειώνουμε» με τις κορυφές και τα κατσάβραχα και να αρχίσουμε τις καταδύσεις. Έχει κάτι αρχαίες πόλεις φαντάσματα στους ελληνικούς βυθούς, κοντά σε παραλίες, να τρίβεις τον αναπνευστήρα σου…
  • garavelas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ο τελευταίος των εξορμηστών
  • Δημοσιεύσεις: 596

Απ: Άνοιξη - Καλοκαίρι 2013 10 Χρόνια, 11 Μήνες πριν #1652

Έλα πάρε άλλη μία λήψη για να πιστέψεις:

stroggoula2.jpg

Χωρίς watermark αυτή τη φορά γιατί στην άλλη φάνηκε άσχημα.
μηδέν επεξεργασία και στις 2 (στην πρώτη απλά έβαλα λεζάντα και κρόπαρα λιγααααάκι την άσφαλτο κάτω από τα πόδια του μοσχαριού).
Τραβηγμένη το ΣΚ από τα χέρια μου, λίγο πριν από το χωριό Προσήλιο, πολύ κοντά στην μονή Κηπίνας.
Και πάρε και άλλη μία μπόνους, τραβηγμένη 5-6 ώρες νωρίτερα, που είναι ταυτόχρονα και μία πρόταση προς όλους για το φετινό καλοκαίρι, έτσι για να μείνουμε on topic:

raftingaraxthos.jpg


ΥΓ μπίλκο τι σε πειράζουν δηλαδή τα υστερόγραφα ;
  • toulias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έφτασε στο πρώτο έρπινγκ
  • Δημοσιεύσεις: 243
ΑΘ10
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.24 δευτερόλεπτα